Dzieje sięNie tak dawno temu

Działaj (na)gminnie – III TechKlub za nami

źródło: netcamp.pl
źródło: netcamp.pl

Wczoraj wieczorem odbyło się kolejne spotkanie szczecińskiego TechKlubu. Tym razem rozmawialiśmy o finansowaniu NGO. Uznaliśmy, że taki temat zawsze jest interesujący dla organizacji pozarządowych, więc warto od czasu do czasu o tym porozmawiać 😀

Spotkanie podzielone zostało na dwie części merytoryczne. Zanim jednak do merytoryki przeszliśmy, Kasia Monkiewicz i Konrad Frontczak przedstawili informacje dotyczące TechKlubu, jego zasad działania, dotychczasowych wydarzeń i uchylili nieco rąbka tajemnicy, co czeka nas w przyszłości. Ale tylko nieco, więc o szczegółach powiem za kilka/kilkanaście dni.

foto: Konrad Frontczak
foto: Konrad Frontczak

Miałam ogromną przyjemność opowiedzieć w trakcie spotkania o inicjatywie lokalnej, która jest starym/nowym narzędziem realizacji projektów dla mieszkańców i przez mieszkańców. Pokazałam zapisy ustawowe na temat inicjatywy, opowiedziałam, jak to wyglądało w Szczecinie do tej pory i jak to ma wyglądać „po nowemu”. To ważne, bo uchwała o inicjatywie lokalnej już niedługo ma zostać poddana konsultacjom społecznym! Warto trzymać rękę na pulsie i odnieść się do jej zapisów. A na koniec podyskutowaliśmy o tym, czy warto, aby organizacje pozarządowe się profesjonalizowały. Głowię się nad tym tematem już od dłuższego czasu i to, co wczoraj usłyszałam, dało mi wiele do myślenia.

Anna Dmowska
Anna Dmowska

W drugiej części spotkania Anna Dmowska opowiedziała o zasadach tworzenia projektów i możliwości finansowania przedsięwzięć ze źródeł krajowych i unijnych. Ponieważ do tej pory nie ustalono jeszcze wielu zapisów programowych na nową perspektywę 2014 – 2020, a apetyty zebranych w trakcie spotkania były wielkie, Ania nie miała łatwego zadania 😀 Ale poradziła sobie świetnie i wyczerpująco informowała o tym, jakie są dzisiaj możliwości i czego możemy się spodziewać w przyszłości. Wiele osób – zarówno podczas mojego wystąpienia, jak i w czasie prelekcji Ani – pilnie notowało informacje ze slajdów. Mam więc nadzieję, że to, co pokazałyśmy przyda się szczecińskim organizacjom w przyszłości.

Stałym bywalcem tego typu spotkań jest Jarosław Dalecki, który prowadzi portal Trącić myszką. Porozmawialiśmy chwilę o inicjatywie lokalnej, a całość rozmowy możecie znaleźć i odsłuchać TUTAJ. Dźwięki na początku nagrania są celowe, więc proszę nie myśleć, że plik audio się popsuł 😛

W trakcie spotkania i już po nim uczestnicy dyskutowali też na interesujące ich kwestie w grupkach. Takie spotkania są zawsze świetną okazją do łączenia pomysłów, interesów i wykuwania nowych przedsięwzięć. Więcej zdjęć z III TechKlubu znajdziecie na stronie grupy i wydarzenia, czyli TUTAJ.

A już dzisiaj zapraszam na kolejny TechKlub – pierwsza środa października! 😀

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *