Dzieje się

FIO 2015 – to co ważne i ciekawe

fio logo

Za nami pierwsze szkolenie dla ekspertów Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Będą jeszcze dwa spotkania zorganizowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bo grono oceniających oferty liczy ponad 230 osób z całej Polski. Dzielimy się więc na grupy, żeby przeszkolić się bardziej efektywnie.

5 grudnia spotkaliśmy się w Warszawie, żeby porozmawiać o zmianach w programie FIO na rok 2015 i przedyskutować nasze podejście do oceny poszczególnych elementów wniosku. Jeśli chcecie wiedzieć na co zwrócić uwagę przy przygotowaniu Waszych pomysłów albo poznać ciekawostki dotyczące FIO, zapraszam do zapoznania się z relacją ze spotkania 🙂

źródło: www.debtsupporttrust.org.uk

Według informacji przekazanych przez pracowników MPiPS w Polsce funkcjonuje ok. 65 tysięcy stowarzyszeń i 15 tysięcy fundacji. Spora część z nich aplikuje również o środki z FIO, co pokazuje skalę konkurencji. Cel główny FIO został zmieniony już w ubiegłym roku – teraz w programie nie chodzi tak bardzo o zwiększanie udziału NGO w realizację zadań publicznych, ale o zwiększenie zaangażowanie ludzi w życie publiczne. Dlatego konstruując wnioski należy mieć przede wszystkim na uwadze zaktywizowanie ludzi i całych lokalnych społeczności. Samo zaproponowanie działań, gdzie mieszkańcy są biernymi ich odbiorcami, nie jest wystarczające do spełnienia celu programu. Oczywiście w FIO organizacje będą nadal mieć szansę na wzmocnienie swojego potencjału, ale na to przeznaczone jest osobne działanie.

W tegorocznym FIO zlikwidowano projekty 3-letnie, za to zwiększono pulę na projekty 2-letnie. To istotna informacja z punktu widzenia planowania projektów. Uznano, że projekty dłuższe są bardziej efektywne. Co jest oczywistą konsekwencją tej decyzji? Obniżenie maksymalnej kwoty dotacji – nie będzie już możliwości uzyskania 300 tysięcy złotych. Ale to logiczna decyzja, jako że już w ubiegłym roku maksymalna wartość projektów 2-letnich wynosiła 200 tysięcy. I to jest obecnie najwyższy pułap.

W tym roku nie będzie osobnego komponentu strażniczego. Zmieniły się również kryteria strategiczne. W Priorytecie IV programu mowa jest o dużej federacji. MPiPS przedstawił interpretację, iż chodzi o federacje, związki stowarzyszeń lub stowarzyszenie z minimum 3 oddziałami z osobowością prawną lub sieci (w tym nieformalne).

Ministerstwo szacuje, że szacowana liczba ofert złożonych w tym roku ponownie oscylować będzie około 4200. Nowością w Generatorze będzie zaznaczanie przez organizacje, w którą sferę działalności pożytku publicznego wpisują się ze swoją ofertą i działalnością. Wskazanie odpowiedniego pola nie będzie podlegać ocenie – ma mieć ono walor jedynie statystyczny i chyba trochę samoświadomościowy dla organizacji.

Poznaliśmy też trochę danych statystycznych z zeszłoroczego FIO. Jeśli chodzi o liczbę złożonych wniosków, największym zainteresowaniem cieszył się Priorytet 2. Złożono na niego 3404 oferty, w tym 1819 jednorocznych, 1202 dwuletnich i 383 trzyletnich. W Priorytecie 1 złożono 38 wniosków, w 3 – 478, a w 4 – 242 oferty.

Rozpoczęcie działań projektowych należy planować od 1 maja 2015 roku. Zakończenie projektów (maksymalny i nieprzekraczalny termin) 1-rocznych to 31.12.2015 r. (8 miesięcy realizacji), a 2-letnich – 30.11.2016 r. (19 miesięcy realizacji). Ze składania ofert wykluczone będą organizacje, które uzyskały w ubiegłym roku 3-letnią dotację.

W części oferty dotyczącej krótkiej charakterystyki przedsięwzięcia planowane jest wprowadzenie limitu znaków do 3 tysięcy. Nastąpiła również zmiana związana z partnerstwem – ma to być bardziej odformalizowane, ale będzie też dokładniej weryfikowane na ocenie merytorycznej.

Kolejna zmiana w Generatorze to również pojawienie się tabeli z nazwą konkretnego działania. Ta nazwa potem będzie się ponownie pojawiać – automatycznie! – w harmonogramie oraz kosztorysie. W tych dwóch miejscach pewne działania (np. promocja) mogą pojawiać się w kilku miejscach – w różnych okresach czasu wskazywanych w harmonogramie lub różnych zadaniach pokazanych w budżecie. Należy pamiętać o tym, że opis budżetu nadal podzielony będzie na kategorie i nie wolno będzie przekraczać limitów.

Wszystkie pozostałe informacje i cały regulamin FIO znajdziecie na stronie www.pozytek.gov.pl. Warto zapoznać się z zapisami regulaminu oraz kryteriami oceny, żeby wiedzieć, co w ofercie MUSI się znaleźć, żeby uzyskać jak najwięcej punktów.

Składanie ofert trwać będzie od 8 grudnia (a więc od jutra, kiedy uruchomiony będzie Generator!) do 19 stycznia. Oznacza to, że pewnie większość organizacji, zamiast lepić świąteczne pierogi będzie szykować oferty. A przy opłatku co poniektórzy będą sobie pewnie życzyć zdobycia dotacji. Ja już dzisiaj życzę Wam jak najlepszych pomysłów i inwencji do zmieniania otoczenia. Trzymam za Was kciuki i mam nadzieję, że jak najwięcej z Waszych pomysłów znajdzie uznanie wśród ekspertów oceniających Wasze oferty!

2 thoughts on “FIO 2015 – to co ważne i ciekawe

  1. Jesteś kochana, że tak dokładnie, rzeczowo ale też ciepło opisałaś to co było na szkoleniu ekspertów. Mam nadzieję, że intencja rozszerzania aktywności ludzi i społeczności która, moim zdaniem, już była zaznaczana w poprzednich edycjach FIO, teraz znajdzie realne przełożenie na nasze oceny.
    Chciałabym się jeszcze upomnieć o przestrzeganie zasady równości szans, rozumianej jako dostęp do udziału w działaniach proponowanych w projektach także dla mniej sprawnych oraz o zrozumienie, że realizacja programów adresowanych do kobiet dotyczących obrony i przeciwdziałaniu przemocy domowej to nie jakieś „feministyczne fanaberie” tylko aktywizacja tej grupy na rzecz likwidacji konkretnego i niestety upowszechniającego się problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *