Dzieje się

Historia dla dzieci – może być ciekawie

źródło: historiadladzieci.pl
źródło: historiadladzieci.pl

Historia to niezwykle ciekawa nauka, o ile… zaserwuje się ją w sposób interesujący. Nie ma nic nudniejszego, niż wkuwanie na pamięć dat, miejsc i nazwisk. Ale pokazanie procesów, przyczyn, skutków czy ciekawostek może nie tylko stanowić może interesującą dawkę wiedzy, ale również czystą przyjemność z poznawania losów naszych przodków. Dlatego ważne jest, żeby ten interesujący sposób prezentacji historii wdrażać już od najwcześniejszych lat nauki. Pomóc ma w tym nowy projekt zaprezentowany na stronie historiadladzieci.pl

historia1
źródło: historiadladzieci.pl

Jak piszą autorzy projektu:

Historia dla dzieci powstała z myślą o najmłodszych. Naszym zamierzeniem było stworzyć przyjemny, a zarazem skuteczny sposób przekazania dzieciom w wieku od 5 do 10 lat wybranych zdarzeń z dziejów Polski. Połączyliśmy więc bajkę z historią, piękną muzykę oraz całe bogactwo dźwięków z opowieścią i podaliśmy w formie słuchowiska.

Tak powstało osiem niepowtarzalnych historii. Historii dla dzieci, o dzieciach i z udziałem dzieci. Tutaj teraźniejszość przeplata się, z tym co było i z tym, co być może. Pięcioletnia Zosia i ośmioletni Bartek poznają świat przez codzienne doświadczenia oraz przez pryzmat opowieści dziadka. A dziadek, niczym stary bajarz, lubi przenosić swoje wnuki w czasie i uczyć tego, co w życiu najważniejsze.
Dziadek Zosi i Bartka nie byłby jednak sobą, gdyby zwyczajnie opowiedział im o Bitwie pod Grunwaldem, Hołdzie Pruskim, czy Powstaniu Kościuszkowskim. On wie, że dzieci można w pełni zainteresować tylko wtedy, kiedy czynnie biorą w czymś udział. A przecież każda dziewczynka marzy by zostać księżniczką, a chłopiec rycerzem. A taką prawdziwą – jak Bona, czy Zawisza Czarny – które dziecko by nie chciało.

Brzmi ciekawie. Przetestowałam w praktyce i… faktycznie. Bajki są ciekawe, muzyka przyjemna dla ucha i klimatyczna. Słuchowiska, w dobie coraz popularniejszych audiobooków, są dla dzieci z pewnością atrakcyjną formą poznawania nowych treści. To, co słyszymy, jest tym bardziej nęcące dla dzieci, ponieważ w nagraniach wystąpiły również… same dzieci. A zupełnie inaczej odbiera się treści podawane przez rówieśników, niż przez dorosłych 🙂

patriotyzm

Bajki wraz z piosenkami powstały w ramach projektu „Historia dla najmłodszych”, Program „Patriotyzm Jutra 2014” – Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jak się okazuje, miłość do ojczyzny można pokazywać również w ten sposób. Niekoniecznie na smutno i nudno. Słuchowiska nadają się świetnie do wykorzystania w trakcie zajęć w szkole, zajęć pozalekcyjnych, a także w domu. My z moją 7-latką powoli wchodzimy w ten świat. I Was też do tego zachęcam, bo nagrania są niezwykle ciekawe.

2 thoughts on “Historia dla dzieci – może być ciekawie

  1. Bardzo ciekawa forma pracy z uczniami klas młodszych , ale także dla starszych uczniów to atrakcyjne forma kształtowanie pojęć historycznych. Jedyny mankament to taki , że nie mam w swoim gabinecie Internetu.Musiałabym zgrywać na płytce i w ten sposób uczniom „podawać” do wysłuchania . Nie są te słuchowiska za długie. Można więc coś jeszcze na lekcji zrobić : skomentować , wysłuchać wrażeń uczniów, zachęcić do wykonania, określonej tylko technikami plastycznymi,pracy. Pomysłów jest dużo , dzieci uwielbiają takie pouczające opowiadania , historie, przeżywają je i na pewno dużo ” wynoszą „. Od dawna interesowała mnie ta forma pracy : teatr na lekcji . Jest to także terapia dla dzieci zestresowanych , nadpobudliwych.Często są to opowiadania terapeutyczne , odprężające zmysł wzroku , a w większym stopniu angażujący zmysł słuchu.Co będzie atrakcją na lekcjach , wzmocni wiarę we własne siły. pobudzi emocje, wzmocni kontakty między rówieśnikami , poprawi „klimat ” w klasie .

    1. Autorzy projektu wyprodukowali kilkaset płyt z nagraniem całości, które były bezpłatnie dystrybuowane w polskich szkołach. Może warto do nich napisać i może taką płytę by przysłali? Wtedy nie trzeba martwić się o Internet w klasie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *