Dzieje się

Jak się bawić, to kreatywnie

robótkowo

W ubiegły weekend odkryłam kolejne magiczne miejsce dla rodziców i dzieci w naszym mieście. Mam chyba niezłe szczęście do wyszukiwania takich perełek, bo miejsca, które odwiedzam, charakteryzują się nie tylko niebanalną ofertą, ale również dobrą energią ich właścicieli. Tym razem trafiłam do Robótkowa.

Robótkowo wnętrze

Robótkowo to stosunkowo nowa pracownia, mieszcząca się przy ul. Bohaterów Warszawy 1/2 w Szczecinie. Dotarłam do niej, bo razem z Weroniką szukałyśmy niebanalnego, interesującego i wesołego miejsca na imprezę urodzinową. Ponieważ Nika kończy w tym roku 7 lat, czas beztroskiego hasania w basenie z kulkami odszedł już w zapomnienie i trzeba było wymyślić coś nowego. Okazuje się, że oferta urodzinowa w Szczecinie dla dzieci w tym wieku – a szczególnie dla dziewczynek – jest całkiem urozmaicona i jest z czego wybierać. Nika gościła już na urodzinach „na skałkach”, w jednym ze studiów fotograficznych, gdzie dzieci bawiły się w pokaz mody. Sama zaś postanowiła zaprosić koleżanki do prac ręcznych. I to był strzał w dziesiątkę.

robótkowo oferta

Robótkowo oferuje różne rodzaje aktywności – zarówno w ramach konkretnej grupy (warsztaty, urodziny), jak i dla „indywidualistów”. Co można w pracowni robić? Uszyć własną maskotkę albo przytulankę, zrobić pięknie pachnące mydełko według własnego projektu lub niepowtarzalne zakładki do książek, przygotować ozdoby do włosów – wsuwki, klamry do włosów, czy biżuterię. Dostępny jest cały dział filcu, gdzie można przygotować lub ozdobić gotową formę torebki albo kosmetyczki. Bogata oferta figurek i naczyń ceramicznych zachęca do malowania i ozdabiania. Ceramika ta jest potem wypalana w specjalnym piecu i po kilku dniach można zabrać do domu własnoręcznie wykonaną ozdobę. Raj dla wielbicieli prac ręcznych!

prace ręczne

Kiedy przyszłyśmy miesiąc temu do pracowni po raz pierwszy, żeby ustalić szczegóły urodzin, Weronika chodziła jak zaczarowana. Pani Katarzyna Lach – właścicielka Robótkowa – opowiadała ze szczegółami, co możemy zorganizować w ramach urodzin. Weronika zaś przeżywała słodkie katusze wyboru 🙂 Ostatecznie umówiłyśmy się, że w trakcie urodzin goście zrobią własne mydełka i wsuwki do włosów.

Przygotowywanie mydełek było ogromną frajdą dla dzieciaków. Najpierw wybierały kolory i wykrawały kształty, które potem zalane przez Panią Kasię gliceryną przybrały wybrany kształty mydełka. Weronika dokonała również najtrudniejszego wyboru – zapachu mydełek, dzięki czemu teraz po umyciu nasze ręce pachną truskawkowym aromatem.

Po skończeniu tej twórczej pracy dziewczynki zabrały się za trudniejsze zadanie – przygotowanie własnych wsuwek do włosów. Każda z nich miała inny pomysł, a do wyboru otrzymały mnóstwo materiałów: filcu, kuleczek filcowych, świecidełek, kryształków, koralików, guziczków. W ferworze prac powstawały filcowe kwiaty, serduszka, wiatraczki i wiele innych fantastycznych form. Dziewczyny świetnie sobie radziły z szyciem, Pani Kasia przyklejała gorącym klejem poszczególne elementy wsuwek, a rodzice pod pozorem „pomocy” próbowali włączyć się w prace ręczne…

Urodziny wiążą się również z obowiązkowym urodzinowym tortem i poczęstunkiem, który nastąpił już po zakończeniu prac ręcznych. W oczekiwaniu na zastygnięcie mydełek Pani Kasia zorganizowała jeszcze dzieciom zabawy ruchowe, dzięki którym trochę się wyszalały. Na koniec każde dziecko wyszło z pięknie zapakowanym własnym mydełkiem i niepowtarzalną ozdobą do włosów. Radości i ekscytacji nie było końca! A ile dumy można było zobaczyć w oczach dzieci i rodziców z własnoręcznie wykonanej pracy!

robótkowo 3

Pani Kasia Lach, która prowadzi Robótkowo, jest niezwykle ciepłą i cierpliwą osobą. Ma świetny kontakt z dziećmi, co przekłada się bezpośrednio na atmosferę, jaka panuje w pracowni. Jest też niezwykle kreatywna i zdolna, co widać po pracach już wystawionych w Robótkowie. Co chwila wymyśla też nowe tematy warsztatów, zabaw czy spotkań. Wiele z nich jest tematycznych – związanych z porą roku czy świętami. Ja już nie mogę doczekać się na ofertę grudniową, kiedy z pewnością będzie można przygotowywać coś „mikołajowego”! Robótkowo dojeżdża też z warsztatami do szkół i przedszkoli, zatem można zrobić np. mydełka bez konieczności transportowania dużej grupy dzieci.

My z pewnością do Robótkowa jeszcze nie raz wrócimy i Was również zapraszamy, bo warto! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *