Pod koniec ubiegłego roku pojawiła się informacja o tym, że pojawi się specjalny Fundusz Pożyczkowy dedykowany wyłącznie kobietom. Zafrapował mnie ten temat i z niecierpliwością czekałam na szczegóły. I w końcu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości odkryła wszystkie karty. Czy jest o co walczyć?
PARP właśnie ogłosił nabór wniosków o udzielenie pożyczki. Już od 13 kwietnia będzie można składać za pośrednictwem Generatora Wniosków (dostępnym na stronie internetowej www.parp.gov.pl).
Kto może ubiegać się o pożyczkę?
1) są przedsiębiorcami wykonującymi działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
2) zamierzają podjąć działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pożyczka nie może zostać udzielona kobiecie zamierzającej podjąć lub wykonującej działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. PARP zaznacza również, iż możliwe jest wyłącznie jednokrotne uzyskanie pożyczki ze środków Funduszu Pożyczkowego dla Kobiet.
Wygląda pięknie, ale…
Fundusz Pożyczkowy dla Kobiet jest prowadzony w formie pilotażu. Skutkiem tego zakres wsparcia ograniczony jest terytorialnie – do wybranych województw i powiatów. Obszary te wybierane były pod względem wysokości stopy bezrobocia ogółem lub wysokim udziałem kobiet wśród bezrobotnych. Nie wiem, czy się cieszyć, czy martwić, że nasze województwo również znalazło się w tym zestawieniu. Ale skoro już jest, to warto wiedzieć, gdzie wsparcie będzie dostępne. W naszym województwie o pożyczki mogą ubiegać się mieszkanki powiatu wałeckiego, polickiego, goleniowskiego, kamieńskiego, myśliborskiego i szczecineckiego. To ciekawe, że aż 2 powiaty z tej listy znajdują się w niewielkiej odległości do Szczecina…
Na co można wykorzystać pożyczkę?
Na przedsięwzięcia, których celem jest uruchomienie działalności gospodarczej przez podmiot, który nie prowadzi jeszcze sprzedaży produktów lub usług i nie generuje zysków lub na rozwój działalności gospodarczej. W ramach środków z pożyczki możliwe jest sfinansowanie wydatków niezbędnych do prowadzenia działalności:
1) pokrycie ceny nabycia albo kosztu wytworzenia środków trwałych, z wyłączeniem nieruchomości;
2) zakup usług, z wyłączeniem usług doradczych;
3) zakup wartości niematerialnych i prawnych;
4) adaptację obiektów biurowych, produkcyjnych, usługowych lub handlowych;
5) zakup materiałów i wyposażenia;
6) ustanowienie lub utrzymanie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających z Umowy pożyczki.
Co istotne, PARP zaznacza, że do wydatków kwalifikujących się do objęcia Pożyczką nie zalicza się wydatków na pokrycie bieżących kosztów funkcjonowania przedsiębiorcy, w tym zobowiązań publicznoprawnych.
Trochę liczb…
PARP na swojej stronie pisze, iż wielkość pożyczki nie może przekroczyć 95% wydatków kwalifikujących się do objęcia Pożyczką. Kwota Pożyczki nie może być niższa niż 20 000 zł i nie może przekroczyć 40 000 zł. To dość ograniczone ramy finansowe, zatem nie spodziewałabym się wielu wniosków o wsparcie bardzo innowacyjnych, większych przedsięwzięć. Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi 2% w stosunku rocznym.
Jak zdobyć środki? Co jest oceniane?
Wnioskodawca wypełnia Wniosek o udzielenie pożyczki w aplikacji Generator Wniosków (link), udostępnionej na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl). Na tej stronie znajdują się też wszystkie dokumenty ważne do uzyskania pożyczki i symulator spłat. Po złożeniu wniosku PARP oceni następujące kryteria obligatoryjne (weryfikowane na zasadzie: spełnia – nie spełnia):
- Wnioskodawca spełnia wymagania wynikające z zapisów § 12a ust. 1 oraz ust. 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia z dnia 2 grudnia 2006 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi (Dz.U. Nr 226, poz. 1651, z późn. zm.).
- Przedmiot Przedsięwzięcia nie dotyczy rodzajów działalności wykluczonych z możliwości udzielenia Pożyczki w ramach Funduszu Pożyczkowego dla Kobiet.
- Wnioskodawca nie otrzymał dotychczas żadnej Pożyczki ze środków Funduszu Pożyczkowego dla Kobiet.
- Przedsięwzięcie polega na uruchomieniu działalności gospodarczej podmiotu, który nie prowadzi jeszcze sprzedaży produktów lub usług i nie generuje zysków lub na rozwoju działalności gospodarczej.
- Miejsce realizacji i lokalizacji Przedsięwzięcia znajduje się na terenie powiatu wymienionego w Ogłoszeniu o naborze.
- Okres realizacji Przedsięwzięcia jest zgodny z zasadami Funduszu Pożyczkowego dla Kobiet.
- Okres spłaty Pożyczki został określony zgodnie z zasadami Funduszu Pożyczkowego dla Kobiet.
- Kwota Pożyczki i jej wielkość w stosunku do kwoty wydatków kwalifikowalnych jest zgodna z zasadami Funduszu Pożyczkowego dla Kobiet.
- Wniosek o udzielnie pożyczki wraz z załącznikami został przygotowany zgodnie z właściwą Instrukcją, jest kompletny oraz sporządzony według wzoru opublikowanego w Ogłoszeniu o naborze.
- Wydatki przewidziane w ramach Przedsięwzięcia należą do rodzajów wydatków kwalifikujących się w ramach Funduszu Pożyczkowego dla Kobiet, są uzasadnione, racjonalne i adekwatne do zakresu, celów i przewidywanych rezultatów realizacji Przedsięwzięcia.
- Wnioskodawca wykazał zdolność do sfinansowania realizacji Przedsięwzięcia, zdolność do spłaty Pożyczki wraz z odsetkami oraz zdolność do ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia spłaty Pożyczki wraz z odsetkami.
- Wnioskodawca wykazał pozytywny wpływ realizacji Przedsięwzięcia na rozwój przedsiębiorstwa, osiągnięcie zakładanych celów i przewidywanych trwałych rezultatów.
Oprócz opisanych powyżej kryteriów PARP na bieżąco będzie sprawdzać aktualne dane statystyczne dotyczące bezrobocia w danym powiecie, w którym ma być zrealizowane wsparcie i na tej podstawie ustali kolejność na Liście Przedsięwzięć rekomendowanych do uzyskania pomocy finansowej w formie Pożyczki. Całość procedur oceny ma trwać – jak na środki zewnętrzne – niezwykle krótko – tylko 3 miesiące od daty złożenia wniosku o pożyczkę do poinformowania o wynikach oceny. PARP nie pochwalił się jednak, ile czasu trzeba czekać na podpisanie umowy i faktyczne otrzymanie środków, a z tym może być różnie. Warto więc przekalkulować, czy bardziej opłaca się ubiegać o pożyczkę z PARP z oprocentowaniem 2%, czy np. o kredyt komercyjny, gdzie oprocentowanie możemy mieć wyższe, ale większe środki, które są niemal na wyciągnięcie ręki… Tak czy owak, oferta PARP wydaje się być ciekawa i warta rozważenia.