Dzieje się

Kilka słów o kobietach i ich sytuacji

źródło: ec.europa.eu
źródło: ec.europa.eu

Gdzieś pomiędzy pracą, codzienną aktywnością społeczną, wyjazdami i sprawami prywatnymi udaje mi się znajdować czas, żeby robić różne analizy. Kiedy kilka tygodni temu zostałam poproszona przez TVP Szczecin, jako specjalistka od rynku pracy, o komentarz dotyczący sytuacji kobiet w gospodarce, postanowiłam przygotować opracowanie, które pokazywałoby tę kwestię. I to nie z punktu widzenia stereotypów czy opinii publicznej, ale z punktu widzenia przepisów i twardych danych statystycznych. Zebrałam więc najciekawsze i najważniejsze informacje i umieściłam je w opracowaniu pt. „Polityka równych szans na rynku pracy. Przegląd podstaw prawnych i praktyczne aspekty ich stosowania”.  

polityka_rownych_szans_na_rynku_pracy

 

W opracowaniu jest mowa o kilku ciekawych przesłankach historycznych, które zapoczątkowały lub przyspieszyły proces emancypacji kobiet. Zebrane są również unijne i światowe przepisy – dyrektywy, rozporządzenia, traktaty, konwencje i programy. Zadałam sobie pytanie o praktyczny aspekt stosowania tych wszystkich przepisów – czy dane statystyczne pokazują, że sytuacja społeczno – gospodarcza kobiet jest dobra? Jaki wpływ na nią ma wykształcenie, liczba posiadanych dzieci, wiek? I jak sytuacja wygląda nie tylko w skali unijnej, ale również w naszym województwie? Czy mamy wystarczająco dużo żłobków, przedszkoli, instytucji opiekuńczych dla osób zależnych? Czy i jaki ma to wpływ na zamożność gospodarstw domowych? Pokazałam również nowe pomysły Komisji i Parlamentu Europejskiego na poprawę sytuacji kobiet na rynku pracy. A wszystko podparłam aktualnymi danymi statystycznymi.

Opracowanie możecie znaleźć na stronie internetowej Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego Lewiatan [KLIK KLIK]. Mam nadzieję, że będzie on ciekawym głosem w dyskusji o rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *