Dzieje się

Kooperatywa znaczy razem

W naszym zabieganym i często niestety mocno opartym o kwestie materialne życiu ciężko jest o znalezienie chwili na twórcze działanie z ludźmi. Nie dla chęci zysku, nie dla partykularnych interesów, tylko tak po prostu – żeby coś zmienić, żeby komuś pomóc, znaleźć chwilę wytchnienia od codziennej bieganiny. Dać coś od siebie i dostać coś w zamian. Dlatego każda taka inicjatywa, wydarzenie, miejsce, w którym twórcze działania się realizuje, są na wagę złota. Wczoraj na mapie Szczecina pojawiło się jedno takie nowe miejsce – Łaźnia. Miejsce współpracy twórczej.

łaźnia 1Łaźnia mieści się przy ul. Koński Kierat 14/15 w pomieszczeniach, w których kiedyś naprawdę funkcjonowała łaźnia rzymska i parowa. Przestrzeń do niedawna była zaniedbana i odstraszała wyglądem. Pamiętam, kiedy weszłam tam po raz pierwszy i przeraziłam się ogromem prac, które trzeba wykonać, aby miejsce to przywrócić do życia. Ale ten ogrom prac i wysiłku nie zniechęcił grona bardzo ambitnych i aktywnych ludzi z Fundacji Artmosphere, Stowarzyszenia Media Dizajn, Fundacji Pod Aniołem, Rowerowego Szczecina i 4C – Centrum Ekonomii Społecznej. To oni postanowili Łaźnię wyremontować, wysprzątać, wyposażyć. Zaprosili do współpracy szczecinian, którzy przybyli by kuć, zdrapywać, myć, malować i wyposażać. Pamiętam te fantastyczne chwile, kiedy z zupełnie obcymi ludźmi myliśmy okna. Kiedy angażowaliśmy do prac dzieciaki – nieważne, że nie było super dokładnie wymyte i wysprzątane, że trzeba było poprawiać 😀 Liczyło się to, że pracowaliśmy wspólnie. Że każdy chciał pomóc i dołożyć swoją cegiełkę, aby to miejsce powstało. I udało się – wczoraj oficjalnie Łaźnia została otwarta i jest gotowa do wciągania mieszkańców w wir twórczej pracy.

łaźnia 3Po co nam właściwie takie miejsce? Jak piszą twórcy Łaźni na swoim facebookowym profilu:

By wspólnie stworzyć i prowadzić otwarte miejsce dostępne dla wszystkich, którym bliskie jest zaangażowanie obywatelskie, sztuka, design, rzemiosło, muzyka, przedsiębiorczość społeczna, odpowiedzialny biznes.
By mieć miejsce, które zależy od nas, i w którym zrealizujemy najbardziej niezwykły pomysł, nikogo nie nie wykluczając. By działać na zasadzie wzajemności, a nie kierując się maksymalizacją zysku.

20150926_193246W Łaźni funkcjonować ma kawiarnia, w której za poczęstunek można odwdzięczyć się pomocą, podarunkiem, uśmiechem albo wpłacić ile uznamy za stosowne. Będą odbywać się rozmaite warsztaty, spotkania dla wszystkich grup społecznych i wiekowych. Osobną przestrzeń przeznaczono na prototypownię, gdzie będzie można poprzybijać gwoździki, przykręcić śrubki lub stworzyć prototyp mebelków, urządzeń, czegokolwiek co uznamy za potrzebne. W ramach Łaźni funkcjonuje również społeczny warsztat rowerowy – waRStadt.org gdzie można uzyskać pomoc w naprawie roweru od Stowarzyszenia Rowerowy Szczecin. Wszystko na zasadzie kooperatywy, czyli współpracy i współdziałania.

20150926_191238Kiedy byłam wczoraj na otwarciu Łaźni, kręciło się tam mnóstwo ludzi, którzy do organizatorów tego miejsca zgłaszali się z nowymi pomysłami na warsztaty, z potrzebą działania, chęcią aktywności. Widać, że duch w narodzie nie ginie, że jest ogromna potrzeba, żeby coś robić. Wspólnie, nie dla zysku. Dlatego gorąco zachęcam Was do zainteresowania się tym miejscem, bo ma w sobie magicznego ducha i pozytywną energię 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *