Koronawirus – dzień 11 Ograniczenia i trudności

Sytuacja epidemiczna rozwija się tak intensywnie, że co dzień mamy nowe pomysły rządu na ograniczenie zachorowań. 20 marca odbyła się kolejna konferencja prasowa rządu, na której wprowadzono nowe pomysły na spłaszczenie krzywej zachorowań na COVID.

Jedną z istotniejszych zmian jest wydłużenie okresu zamknięcia szkół – teraz będą zamknięte aż do Świąt Wielkanocy, czyli 11 kwietnia. Jednocześnie od dziś ma zostać wprowadzona w pełni nauka zdalna. MEN nakazał to kuratorom, kuratorzy przekazali nakaz dyrektorom szkół, a dyrektorzy odezwali się do nauczycieli, że ci mają przygotować i ogłosić swoje propozycje prowadzenia zdalnej nauki. Z jednej strony to dobrze, że szkoły dostały pełną samodzielność w formułowaniu narzędzi i zasad prowadzenia takiej nauki. Każda placówka jest bowiem inna, ma zróżnicowane możliwości, a także ograniczenia techniczne i ludzkie. Z drugiej – teraz każda szkoła radzi sobie sama. MEN nie zapewnił żadnych spójnych narzędzi, platform, materiałów. Więc zaczyna się szukanie materiałów, źródeł, filmów edukacyjnych na YT, e-podręczników itp. To ogromna praca, która czeka teraz nauczycieli, a następnie uczniów (i rodziców).

Od 20 marca rząd ogłosił stan epidemii w Polsce (konia z rzędem temu, kto wyjaśni, czym różni się to pod kątem prawnym od obowiązującego wcześniej stanu epidemicznego). To dało władzy możliwość ograniczania dalszych aspektów naszego życia – aczkolwiek Prawo i Sprawiedliwość nadal upiera się, że sytuacja nie jest nadzwyczajna i nie trzeba wprowadzać odpowiedniego stanu przewidzianego Konstytucji. Mamy więc szalone ograniczanie naszych praw i aktywności, w oparciu o… rozporządzenia. Za nieprzestrzeganie kwarantanny podniesiono karę finansową z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Zamknięte są sklepy z ubraniami, ale budowlane już nie. Zamknięte są salony kosmetyczne, fryzjerskie i wiele innych.

Ograniczono przemieszczanie się obywateli:

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:
dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
-wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeślidziałasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
-załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W środkach komunikacji publicznej tylko połowa miejsc może być zajęta. Zakazano zgromadzeń publicznych. Pod naciskami społecznymi ograniczenie gromadzenia się dotknęło również mszy w kościołach (i słusznie!). Teraz mogą się na nich gromadzić nie więcej, niż 5 osób (wyłączając osoby sprawujące posługę).

Jednym słowem – stan absolutnie wyjątkowy, ale bez ogłaszania stanu wyjątkowego. Dlaczego? Bo 10 maja mają być wybory prezydenckie, a ogłoszenie stanu wyjątkowego uniemożliwiłoby ich przeprowadzenie.

Warto odnotować, że na dziś POTWIERDZONYCH zakażonych w Polsce na dzień 23 marca to 749 osób (8 zmarłych, aczkolwiek za każdym razem na choroby współistniejące). W 38 milionowym państwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Post

Kolejny rok z górki

I znów uciekł gdzieś kolejny rok. Działo się tak dużo, że nawet nie wiem, kiedy to wszystko udało się upchnąć 🙂 Kolejność podsumowań przypadkowa 😛 Zostałam zaproszona przez Ministerstwo Funduszy

Koronawirus – dzień 5 Praca zdalna

Weszliśmy w system pracy zdalnej. W ramach akcji #zostanwdomu i nie rozprzestrzeniania wirusa od dziś pracujemy w systemie home office. Bardzo się cieszę, że akurat w moim miejscu pracy taka

Wykreowani

Na platformie Netflix można spotkać wiele mniej lub bardziej udanych produkcji. Od początku stycznia 2020 r. pojawiła się nowa propozycja programowa, utrzymana trochę w konwencji reality show, a trochę w