Koronawirus – dzień 18 – 19 Kolejne ograniczenia

No i doczekaliśmy się kolejnych ograniczeń w naszym codziennym funkcjonowaniu. Premier i jego ministrowie mocno myśleli, jak ograniczyć nam jeszcze bardziej naszą aktywność i wymyślili. Niektóre rozwiązania wprawiają w prawdziwe osłupienie.

Kilka ostatnich, cieplejszych dni, sprowokowały ludzi do spacerów. No bo te nie były zakazane, prawda? No to teraz zasadniczo są. Poprzez zamknięcie parków, bulwarów, plaż. Zakupy możemy robić, ale tylko w liczbie 3 klientów na kasę lub 3 na jedno stanowisko na straganie. Sklepy budowlane w weekendy zostaną już całkowicie zamknięte. Wszystkie niepozamykane jeszcze sklepy czy punkty handlowe/usługowe w godzinach 10-12 mają obsługiwać wyłącznie seniorów, czyli osoby w wieku 65+. Kto i jak będzie to sprawdzać? Nie wiadomo. Ale przypominam: RODO 😛

Hotele i miejsca noclegowe zasadniczo mają być zamknięte dla krótkoterminowych gości, ale to już w większości przypadków regulowanie funkcjonującej rzeczywistości. Jeśli ktoś odbywa kwarantannę – cała rodzina lub osoby mieszkające z takim kwarantannikiem ma również odbywać kwarantannę. Salony kosmetyczne i gabinety rehabilitacyjne mają być zamknięte na amen.

Ale najciekawsze rozwiązania odnoszą się do… przemieszczania się. Na spacer można wyjść, do pracy również, Na zakupy też. Ale! Należy zachować 2 metry odległości od siebie i poruszać się w skupiskach nie więcej niż 2 osób! No chyba, że mamy pod opieką osobę niepełnosprawną, nieletnią wymagającą opieki (do 13 roku życia) lub niesamodzielną. Osoby do 18 roku życia nie mogą wychodzić na ulicę bez opieki osoby pełnoletniej. I jeszcze parę innych kwiatków.

To zastanówmy się: Na dziecko powyżej 8 roku życia zasiłku opiekuńczego nie ma, bo teoretycznie może zostać samo w domu. Ale na ulicę do 18-stki już bez dorosłego nie może wyjść? Przecież to jakiś absurd!

Jeszcze większym absurdem jest fakt, że wychodząc z domu z mężem muszę trzymać odstęp 2 metrów, ale już w domu możemy spać w jednym łóżku, całować się i przytulać? Gdzie tu sens? Gdzie logika?

O tym, że powyższe ograniczenia są wprowadzone bez wyraźnej cezury czasowej (mam nadzieję, że ten 11 kwietnia nadal jest ważny), na bazie rozporządzeń, a nie nawet ustawy, są sprzeczne z konstytucją, ale grożą za nie mandaty karne od policji – nie wspomnę. Nadal mamy przyrost zachorowań, ale jest to liczba 2311 osób na 38 milionowy naród.

Sytuacja jest absolutnie wyjątkowa i niestandardowa, ale bez wprowadzania stanu wyjątkowego. I z nadal zapowiadanym egzaminem 8-klasistów na kwiecień oraz matur i wyborów prezydenckich na maj. Świat absurdów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Post

Łacina matką języków

Lata temu, w liceum na profilu humanistycznym, mieliśmy okazję uczyć się języka łacińskiego. Obok języka polskiego, niemieckiego i angielskiego dyrekcja do planu lekcji dorzuciła nam bodaj od drugiej klasy dodatkowe

Koronawirus dzień 24-25 Wyborczy cyrk

Poniedziałek przyniósł nam zabawę parlamentarzystów w berka wyborczego. Najpierw rządzący chcieli wyborów korespondencyjnych dla osób w kwarantannie, a opozycja się nie zgodziła, bo to dyskryminacja części wyborców (ale dlaczego tylko

Koronawirus – dzień 20 – 21 Nauka poszła w las (zamknięty)

Końcówka tygodnia przyniosła nam kolejny zaskakujący zakaz związany z koronawirusem. Otóż zamknięto lasy państwowe, a konkretnie – zakazano wstępu do lasów. Bo ludzie chodzą tam na spacery i w efekcie