Parlamentarne Pytania, Nieparlamentarne OdpowiedziUncategorized

Krótka opowieść o tym, jak radni w Szczecinie prawo stanowią

foto: bip.um.szczecin.pl
foto: bip.um.szczecin.pl

Dzisiaj nie będzie „odautorsko”. Dzisiaj będą przede wszystkim cytaty. Bo to, co usłyszałam w Radio Szczecin mówi samo za siebie. I tylko mały apel ode mnie na koniec. 😀

Przy okazji dyskusji o zakazie e-papierosów pojawił się fascynujący wątek o tym, jak radni Rady Miasta Szczecina uchwalają lokalne prawo. I czy zawsze wiedzą dokładnie, co przegłosowują. Zresztą, przeczytajcie i posłuchajcie sami…

 radio szczecin

Zapis dyskusji w ramach audycji Radio Szczecin na Wieczór.

Audycja pt. „E-papierosy zakazane w szczecińskiej komunikacji miejskiej [rozmowa]”.

W rozmowie udział biorą m.in.:
Pan Redaktor Konrad Wojtyła z Radia Szczecin (KW)
Pan Radny Rady Miasta Szczecin Marek Duklanowski (MD)

KW: Przed programem rozmawialiśmy z przewodniczącą Komisji ds. Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miasta, Panią Marią Herczyńską, która nie wiedziała, że radni w ogóle przegłosowali we wtorek zakaz palenia e-papierosów w środkach komunikacji miejskiej. Czy tak ważny projekt nie powinien być konsultowany na przykład z Komisją Zdrowia, bo z moich informacji wynika, że zakaz e-papierosów był przegłosowany w pakiecie zmian regulaminu przewozów komunikacją miejską. Czy to prawda?

MD: Tak, dokładnie w ten sposób się stało. (…)

KW: (…) rzeczywiście mamy weryfikację – to pierwsza kwestia. A druga – czy była debata radnych nad takim zapisem w regulaminie przewozów?

MD: To, panie redaktorze, za każdym razem jest tak, że przewodniczący każdej z komisji ma prawo każdą z uchwał opiniować. To nie jest absolutnie tak, że do komisji, której ja przewodniczę, są pewne uchwały przypisane, tylko właśnie w gestii przewodniczącego jest to, aby tymi uchwałami się zajmować. (…) Ja przyznam szczerze, że dzisiaj rozmawiałem przed audycją z redaktorem Wilczyńskim – byłem szczerze zdziwiony, że właściwie… podobno z takiej prostej ankiety radnych, to mało kto wiedział, nad czym głosował. To dla mnie jest zdumiewające, bo raz jeszcze powiem: każdy do uchwały miał dostęp wcześniej. Wiele komisji na ten temat rozmawiało. A to, że znalazło się to akurat w porządku obrad mojej komisji przed sesją, to to tylko kwestia, że akurat zwyczajnie tym się zajęliśmy.

KW: Czyli co? Można to nazwać dezynwolturą* pewną, jeśli chodzi o radnych? Byli tacy, którzy zapoznali się z tym, z czym powinni się zapoznać, a byli tacy, którzy po prostu… głosowali ad hoc?

MD: Zapewne tak było. Radni Komisji Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska doskonale wiedzieli, nad czym głosują, bo w trakcie omawiania mieliśmy te informacje, że tutaj będzie zawarte i jest w tekście przecież jasno zapisane w paragrafie 7 zakaz stosowania tych e-papierosów. O tym też rozmawialiśmy i właściwie tutaj żadnych kontrowersji nie było.

Uffff….. dobrze, że chociaż grupa radnych z tej jednej komisji wiedziała, co przegłosowuje. A jak inni?

Proszę, drodzy radni, powiedzcie, że informacje o tym, iż nie wiecie, co przegłosowujecie i nie czytacie dogłębnie projektów uchwał, są przesadzone! Niech mieszkańcy mają pewność, że Wasze działania cechuje czujność i dbanie o merytorykę, a nie – jak to przepięknie ujął pan redaktor Wojtyła – „pewna dezynwoltura”…

Całość audycji można odsłuchać na stronie Radia Szczecin. Polecam, bo warto!

*Dezynwoltura (wg SJP): zbyt swobodne, często lekceważące zachowanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *