Dzieje się

Maria Trojanowicz – Kasprzak Szczecinianką Roku 2013!

Znamy już kolejną laureatkę Plebiscytu Szczecinianka Roku 2013. Została nią Maria Trojanowicz – Kasprzak. Nominowana za inspirowanie rodziców i nauczycieli do stosowania kreatywnych metod w edukacji małych dzieci. Pani Maria od ponad 20 lat promuje i propaguje niekonwencjonalne metody edukacji dzieci, oparte na kreatywnym podejściu nauczyciela i wsparciu indywidualności dziecka. Prowadzi blog o czytaniu globalnym www.czytanieglobalne.edu.pl

Pani Maria jest bardzo skromną i ciepłą osobą. Na co dzień pracuje otoczona gronem oddanych przyjaciół i zagorzałych zwolenników jej metod. Widać to było m.in. w komentarzach przy okazji wyboru Szczecinianki Roku Kuriera Szczecińskiego. To ważne, że kolejną Szczecinianką Roku została osoba o tak dużym autorytecie, osiągnięciach i dokonaniach.

Oprócz Pani Marii, Kapituła Plebiscytu nominowała jeszcze dziewięć innych Pań:

Anna Graczyk – Osowska – Prezeska Stowarzyszenia POLITES, trenerka programu Betzavta – Demokracja, Równość, Poszanowanie Praw Człowieka, ekspertka z zakresu tworzenia i prowadzenia Szkolnych Klubów Wolontariusza oraz współpracy z wolontariuszami w organizacjach i instytucjach. Nominowana za akcję społeczną „Godzina Dla Szczecina”, której celem jest aktywizowanie lokalnej społeczności poprzez organizowanie inicjatyw na rzecz miasta.

Anna Żyłowska – Prezeska Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Oddział w Szczecinie, którego celem jest poprawa sytuacji pacjentów chorych na raka płuca oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na zagrożenia wpływające na zwiększoną zachorowalność na nowotwór płuca. Nominowana za cykl prelekcji pn. „Nie zapraszaj raka – są milsi goście”, których celem jest szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zachorowalności na raka płuca.

Dorota Mickiewicz – Inicjatorka akcji „Szczecin Rozdaje”. Od stycznia 2013 roku zachęca szczecinian, by oddawali za darmo przedmioty, których nie potrzebują, a które dadzą szczęście innym. Na stronie internetowej akcji można znaleźć odzież, obuwie, domowe akcesoria, meble oraz sprzęt RTV i AGD.  Nominowana za udowadnianie, że Szczecinianie mają wielkie serce.

Ewa Komorowska – Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego (od 2012 roku) oraz Prezeska Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego.  Nominowana za organizowanie cyklicznych konferencji międzynarodowych, promujących młodych naukowców kształcących się w Szczecinie oraz za stworzenie młodym mieszkańcom Szczecina możliwości edukacji w zakresie języków niedostępnych do tej pory na uczelniach lokalnych (m. in. chiński, szwedzki).

Ewa Ornacka – Dziennikarka śledcza publikująca na łamach m.in. tygodników „Wprost”, „Newsweek Polska”, „Focus Śledczy”, współautorka serialu i książki „Alfabet mafii”, autorka reportaży telewizyjnych o przestępczości zorganizowanej, scenarzystka filmu „Świadek” w reżyserii Andrzeja Kostenki oraz cyklu dokumentalnego „Zbrodnie niedoskonałe”.  Nominowana za promowanie Szczecina podczas spotkań autorskich w całej Polsce.

Klaudia Podkalicka – Kierowca rajdowy i wyścigowy (otoMoto Team). Do jej największych sukcesów należy 2 miejsce w klasie T2 w Rajdzie Baja Poland w 2013 r., a także tytuł najszybszej kobiety w Kia Picanto Cup i w 46. Rajdzie Barbórki. To także wicemistrzyni ADAC Logan Cup.  Nominowana za obalanie mitu „baby za kierownicą”, konsekwentne dążenie do wytyczonego celu oraz za udowadnianie innym, że kobiety doskonale radzą sobie ze spełnianiem swoich marzeń.

Małgorzata Mrozik – Socjolożka, pedagożka oraz trenerka antydyskryminacyjna. Feministka. Obecnie w ramach Stowarzyszenia Strefa Kobiet realizuje autorski projekt skierowany do kobiet z grupy wiekowej 60+. Nominowana za aktywizację pań powyżej 60 roku życia i pokazywanie im, że nadal mogą realizować własne pasje, zdobywać nowe umiejętności oraz nawiązywać pozytywne relacje z innymi.

Paulina Ratajczak – Prezeska Fundacji Las Sztuki. Koncentruje się na poszukiwaniu i promowaniu twórców, kreowaniu wydarzeń artystycznych, edukacji oraz propagowaniu szeroko rozumianej świadomości ekologicznej.  Nominowana za dwuwymiarową kampanię o charakterze społecznym i artystycznym pn. „Przepraszam! Tworzę się”, w ramach której dzieci namacalnie doświadczają sztuki.

Sylwia Fabiańczyk-Makuch – Doktor sztuki, dyrygentka i założycielka Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie, z którym odnosi liczne sukcesy w kraju i za granicą, promując kulturę i pieśń marynistyczną. Zdobyła też liczne nagrody indywidualne dla najlepszego dyrygenta oraz wyróżnienia za swoje osiągnięcia artystyczne. Nominowana za wyjątkowe sukcesy na rzecz promocji kultury i pieśni morskiej, nie tylko w naszym regionie i kraju, ale i w świecie.

Swoją nagrodę odebrała również Pani Maria Andrzejewska, prezes Fundacji Balet, która dostała wyróżnienie od czytelników Kuriera Szczecińskiego – została wybrana Szczecinianką Roku w głosowaniu smsowym.

Nie ukrywam, że było mi miło znaleźć się znów na Gali, chociaż dzisiaj byłam już spokojniejsza. Siłą rzeczy emocje rok temu były dużo większe. Z każdą z nominowanych Pań miałam możliwość zamienienia kilku zdań przy wręczaniu im nominacji, a z niektórymi udało mi się porozmawiać nieco dłużej już w części nieoficjalnej. To, czym się zajmują i co już osiągnęły, jest niezwykle inspirujące. Wielkie brawa dla aktywnych, mądrych i dzielnych Szczecinianek!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *