Dzieje się

Naśladownictwo najwyższą formą pochlebstwa!

 

źródło: thebigmansworld.com
źródło: thebigmansworld.com

Wiele osób często pyta mnie, dlaczego publicznie działam, angażuję się i poświęcam tyle czasu na aktywność społeczną. Mówię zawsze, że chcę zmieniać rzeczywistość i inspirować innych do działania. Dzisiaj dowiedziałam się, że moja osoba bardzo mocno zainspirowała jedną z kandydatek w tegorocznych wyborach.

Hasło „Bez wymówek. Działaj społecznie i skutecznie” stworzyłam na początku 2014 r. na potrzeby prowadzenia swojego bloga. Uznałam, że takie hasło świetnie definiuje to co robię, a jednocześnie ma moc porywania ludzi do działania. Stało się ono też ono mottem przewodnim prowadzonych przeze mnie wielu warsztatów z zakresu aktywności społecznej, m.in. na Progressteronie czy w ramach projektu Zachodniopomorskie Liderki.

KK inspiracje 2
źródło: Facebook profil Katarzyna Kamińska kandydatka na Burmistrza Gminy Maszewo

I właśnie w warsztatach Zachodniopomorskim Liderek, które odbyły się w Goleniowie latem tego roku, udział wzięła pani Katarzyna Kamińska z Maszewa. Dzisiaj dowiedziałam się, że głoszone przeze mnie hasło najwidoczniej uznała za tak inspirujące… że postanowiła wykorzystać je we własnej kampanii wyborczej. Pani Kasia bowiem startuje na burmistrza gminy Maszewo.

Pani Kasia zainspirowała się nie tylko moim mottem, ale również tym, co zamieszczałam w ubiegłych miesiącach na blogu. Kiedy startowałam do Parlamentu Europejskiego, pisałam wiele o powodach takiej decyzji i o tym, dlaczego ten start jest ważny. 2 marca tego roku napisałam m.in.

Dlaczego startuję?

 …bo jestem konsekwentna.

 Od wielu lat działam społecznie i publicznie. Zabieram głos w imieniu rodziców i pracowników oświaty. Łączę różnorodne osoby, różnorodne środowiska  wokół jednej idei. Idei wspólnego działania na rzecz naszych obywatelskich praw, zmiany naszej rzeczywistości. W tym celu staję przed urzędnikami, prezydentami, radnymi. Piszę, dzwonię, lobbuję, tłumaczę, proszę, żądam – zmian, poprawy sytuacji, rozwiązania problemów. Głównie mieszkańców Szczecina, choć nie tylko.

Chcę działać jeszcze efektywniej i wprowadzać własne rozwiązania, kreować rzeczywistość a nie jedynie odnosić się do niej. Moja dotychczasowa aktywność utwierdziła mnie w przekonaniu, że potrafię skutecznie działać a do tego… sprawia mi to ogromną satysfakcję!

Kiedy pojawiła się propozycja, żeby wyjść poza dotychczasowe ramy – bez wahania zdecydowałam się podjąć wyzwanie traktując tę decyzję jako konsekwentny i naturalny kolejny etap mojej aktywności społeczno zawodowej.

We wrześniu tego roku pani Kasia napisała na swoim profilu na FB taką zaś deklarację:

Dlaczego startuję w wyborach ?
…bo jestem konsekwentna.
Od wielu lat działam społecznie na terenie naszej gminy kierując Stowarzyszeniem Maszewska Inicjatywa Gospodarcza. Łączę różnorodne osoby, różnorodne środowiska wokół jednej idei. Idei wspólnego działania na rzecz naszej aktywności obywatelskiej, zmiany naszej rzeczywistości. Chcę działać jeszcze efektywniej i wprowadzać własne rozwiązania, kreować rzeczywistość a nie jedynie odnosić się do niej.
Moja dotychczasowa aktywność utwierdziła mnie w przekonaniu, że potrafię skutecznie działać a do tego… sprawia mi to ogromną satysfakcję!
Bez wahania zdecydowałam się podjąć kolejne wyzwanie traktując decyzję o kandydowaniu o fotel Burmistrza Gminy Maszewo jako konsekwentny i naturalny kolejny etap mojej aktywności społeczno zawodowej.

Zresztą, żeby nie być gołosłownym – zobaczcie sami. Wpis na blogu www.dorotakorczynska.pl z dnia 2 marca:

KK inspiracje 4

Oraz wpis z profilu kandydatki na burmistrza Maszewa, pani Katarzyny Kamińskiej:

KK inspiracjeTak, cieszy mnie taki ostateczny dowód na to, że to co robię – MA ZNACZENIE. Że inspiruję innych do działania tym, co mówię, piszę, jak działam. Kibicuję też bardzo mocno wszystkim aktywnym paniom i mam nadzieję, że będą coraz bardziej skuteczne. Pani Katarzynie życzę gorąco wygranej w wyborach samorządowych. A wykorzystywanie moich tekstów, haseł czy działań? Cóż… mówi się, że naśladownictwo to najwyższa forma pochlebstwa. Tylko czy w tym przypadku ktoś nie pomylił inspiracji z kopiowaniem?

4 thoughts on “Naśladownictwo najwyższą formą pochlebstwa!

 1. Nie jestem polonistką ani prawnikiem, ale uważam że kopia jest w całości odzwierciedleniem oryginału.Kasia Kamińska za pewnie zainspirowana Pani wykładami na szkoleniu użyła kilku Pani zdań w swojej kampanii wyborczej .Trzeba być bardzo małostkowym aby robić z tego uwagi. Co do plakatów to według mnie różnią się zasadniczo tekstem.Jedynie co je łączy to to że obie panie są piękne.

  1. Pani Anno,

   Sama Pani napisała, że „kopia jest w całości odzwierciedleniem oryginału”. Jest znacząca różnica w użyciu „kilku zdań” i byciu zainspirowanym czyjąś osobą lub jakąś treścią, a kopiowaniem „w całości”. Dlatego – szczerze mówiąc – jestem zdumiona Pani uwagą o „małostkowości”. Mam wrażenie, że trochę przeczy Pani sama sobie…

   Różnice i podobieństwa plakatów zostały ujęte w kontekście całej „treści” kampanii pani Katarzyny. Na osobę i działania pani Katarzyny zaś zwrócił mi uwagę jeden z internautów, który uznał, że takie postępowanie u osoby ubiegającej się o publiczny (i to tak znaczący) urząd jest co najmniej… kontrowersyjne. O komentarzu w/w internauty w tej kwestii nawet nie chcę pisać. Ale przyznaję, że był słuszny.

   Pozdrawiam,
   Dorota

   1. Wiem, że jest to trochę nie aktualne, ale chciałbym dodać swoje zdanie.
    Zgadzam się z Panią stuprocentowo. Plagiat a inspiracja, choć podobne, to tak różne.
    Kopiowanie konkretnych fragmentów tekstu (nie samej idei, która doprowadziła do tych zdań) to jednak nie inspiracja. Inspirować może właśnie idea, ale jeśli tekst wygląda identycznie, tylko wypchany jest czym innym między zdaniami, to cóż. Inspiracja to nie używanie tego samego, co ktoś inny, lecz korzystanie z idei lub refleksja nad tym samym, ale w swój sposób, swoimi słowami.
    Dzisiaj w Internecie mamy nasyp kopii wszystkiego. Zresztą nie tylko w necie, bo i w świecie kina czy gier. Jeden oklepany motyw powtarzany do bólu we wszystkich filmach. Straszne cliché. To samo jest z grami. Gdy komuś wyjdzie gra komputerowa, inni starają się zrobić dokładnie to samo.
    Bardzo spodobał mi się cytat z filmu Fight Club, mówiący o „kopiach kopii kopii kopii”. Tak genialnie ukazuje to, czym są ludzie. Tylko nieliczni mają odwagę być sobą, mimo iż często bycie innym jest wyśmiewane. „A bo wszyscy tak robią, tylko nie Ty”, „Ty zawsze musisz mieć swoje/inne zdanie”. Niestety ale taki słowny lincz demotywuje. Bo ludzie są tacy szarzy, że zazdroszczą tym, którzy są kolorowi.
    Plagiaty są niestety wszędzie. Jescze pół biedy gdy dokona tego jakiś losowy użytkownik w Internecie czy w „realu”. Ale ktoś taki, startujący w wyborach? Osoba praktycznie publiczna. No cóż…

    Pozdrawiam

 2. Inspiracja to jedno, a kopiowanie to zupełnie coś innego, wydaję mi się że osoba starająca się o stanowisko Burmistrza Miasta powinna wykazywać się własną kreatywnością! W mojej opinii „kradzież autorstwa” nie różni się niczym od kradzieży aparatu, samochodu czy portfela…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *