Dzieje się

Noc żywych TRUPów

źródło: trup.blackted.com

Jawność przede wszystkim. Jawność władzy, jawność decyzji, jawność finansów. Proste? Nie dla niektórych urzędów i rządzących. Problem pod tytułem: „ciemność widzę, ciemność” dopadł szczecińską administrację samorządową. Pieniądze płyną szerokim strumieniem z Urzędu Miasta. Ale do kogo? Na co? Za co? „Ciiiiicho…. Wiemy, ale nie powiemy” – szeptały władze miasta. Do czasu 🙂

W walce „z ciemnością” w roli dzielnego rycerza na białym rumaku wystąpiło Stowarzyszenie Szczecinianie Decydują. SD zorganizowali akcję Szczecińska NOC ANTYKORUPCYJNA. Była to odpowiedź na fakt, że szczeciński magistrat nie chciał upublicznić rejestru umów zawieranych z podmiotami i osobami fizycznymi na usługi, które zlecał. Co najwyżej przekazywał je w ramach dostępu do informacji publicznej, jak już bardzo się człowiek uparł. A członkowie SD bardzo się uparli. Tak bardzo, że dostali tych umów kilkaset (w wersji elektronicznej). I zaczęła się zabawa.

foto: www.24kurier.pl

W trakcie I Szczecińskiej Nocy Antykorupcyjnej kilkadziesiąt osób ze Szczecina i okolic przyjechało do siedziby Sektora 3, gdzie zasiedli przed komputerami, aby wpisywać umowy w specjalny rejestr. I ja tam byłam, wodę piłam, ciastka zajadałam i umowy wpisywałam. Nawet męża do pracy społecznej zaprosiłam 😀

Tej Nocy sprawdzaliśmy wszyscy, czy z wydawaniem publicznych pieniędzy wszystko jest ok. Nie było. Część umów miało takie same numery, część było dziwnie dzielonymi zamówieniami na to samo, z tego samego okresu i na różne kwoty. W części umów w ogóle nie wiadomo było, co jest przedmiotem umowy, bo zapisy były tak enigmatyczne, że potrzebne było doprecyzowanie. A co chyba najciekawsze – znaczna część umów była zanonimizowana. To znaczy, dane ich wykonawców pozostały w ukryciu. Teraz trwa batalia z „anonimem”, czyli próba przekonania prezydenta, że dane zgodnie z prawem powinny być jawne. WSZYSTKIE DANE. Czy pan prezydent ma coś do ukrycia? Czego się wstydzi? Hmmmm…..

Ale nie to jest najistotniejsze. Według mnie, na największą uwagę zasługuje fakt, że Noc Antykorupcyjna jest kontynuowana. Że ta ogromna energia społeczna nie poszła na zmarnowanie. Bo oto osoby najbardziej w akcję i ideę jawności zaangażowane – Szymon Osowski i Przemek Urbański stworzyli TRUPa. TRUP to Totalny Rejestr Umów Publicznych. Specjalnie dedykowana wyszukiwarka, na której można wyszukać umowy i sprawdzić na co wydawane są miejskie pieniądze. Polecam Wam tę stronę. Znajdziecie ją pod tym adresem:

http://trup.blackted.com

TRUP działa już od jakiegoś czasu, ale myślę, że warto o nim napisać, przypominać co jakiś czas. Bo to bardzo funkcjonalna, przejrzysta wyszukiwarka. Milion razu lepsza od rejestru, który pokazał Urząd Miasta. Cały czas żyje, jest podpięta do FB, można do niej załączać dokumenty, które dostaliśmy z UM. Możecie zapytać: „a po co mi właściwie ta wiedza? Czy moje życie będzie lepsze, kiedy będę wiedzieć na co idą pieniądze miejskie? Przecież ONI i tak się tym nie przejmują, nas mieszkańców mają w nosie…”. A ja myślę, że od Nocy Antykorupcyjnej i od czasu ożywienia TRUPa, pilnują się chyba w Urzędzie trochę bardziej.

Ja sama zapytałam o jedną konkretną umowę, wyszukaną w trakcie Nocy – dostałam pełną odpowiedź. Z zakresem wykonanych prac, ale też nazwiskiem zleceniobiorcy. I wiecie co się okazało? Że zleceniobiorca jest etatowym pracownikiem Urzędu. Do ustalenia pozostało, czy w okresie wykonywania umowy zlecenia ta osoba również była pracownikiem etatowym. I czy obowiązki się urzędnikom nie dublowały. Myślę, że wkrótce się dowiemy, bo sprawę będziemy kontynuować. A co było konkretnie przedmiotem umowy, możecie przeczytać tutaj:

informacja publiczna umowa WO

Dla mnie ważne jest, jak zarządzane jest nasze miasto i na co wydawane są nasze – podatników – pieniądze. I powinno to być równie ważne dla wszystkich mieszkańców. Bo tylko tak coś możemy zmienić. A więc ożywiajcie TRUPa, pakujcie do niego uzyskane dane publiczne. Bierzcie i korzystajcie z niego wszyscy 🙂

2 thoughts on “Noc żywych TRUPów

  1. Nie ma wolności i sprawiedliwości bez jawności. Doroto, podziwiam Twą konsekwencję, przejawiającą się każdym podjętym działaniu. Tak trzymaj, nie odpuszczaj.

    1. Bardzo dziękuję za dobre słowo. Działamy dalej. Konsekwentnie i bez wymówek 🙂 Pozdrawiam 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *