Dzieje sięPatrzymy w przyszłośćUncategorized

Osiedlowcy na start!

rady osiedla

Wybory, wybory, wybory… Za nami te do Europarlamentu i do samorządów. Przed nami prezydenckie, do Sejmu i Senatu. Ale zanim do nich dojdziemy, czeka nas jeszcze jedno pójście do urn. Tym razem wybierać będziemy radnych osiedlowych. Czy jest o co walczyć?

rada osiedla 3

Czym w ogóle jest rada osiedla? W teorii to najniższy szczebel samorządu terytorialnego, który przewiduje ustawa o samorządzie gminnym. Rada ma ewidentnie funkcję doradczą dla władz miasta. Dodatkowo, ma za zadanie pośredniczyć między mieszkańcami a władzami miasta w rozwiązywaniu ich problemów, podejmowaniu inicjatyw i generalnym informowaniu o tym co, gdzie, kiedy i dlaczego… Taka mini rada miasta na obszarze jednego osiedla, z tą różnicą, że głos radnych osiedlowych – w przeciwieństwie do głosu radnych miejskich – przez prezydenta może być wysłuchany, ale nie musi.

Żeby nie było tak pesymistycznie, że rada osiedla nic nie może, podkreślić należy fakt, iż każda taka rada co roku dostaje od 20 do 40 tysięcy zł na swoje działania statutowe. To pieniądze nie tylko na utrzymanie siedzib rad, diety czy opłaty za telefon, ale też środki na organizację wydarzeń dla mieszkańców. Czasem są to festyny, czasem okolicznościowe konkursy, czasem wycieczki. Te ostatnie budzą najwięcej kontrowersji, bowiem środków jest zawsze mało na taką liczbę mieszkańców i ich dobór bywa czasem… kontrowersyjny.

Oprócz tych „drobnych” pieniędzy każda z 37 rad osiedla dostaje dodatkowo do własnej dyspozycji 150 000 zł na osiedlowe inwestycje. Oczywiście, same inwestycje realizują urzędnicy z Urzędu Miasta, ale rady mogą wskazać, na co te środki przeznaczyć. Jakiś realny wpływ na życie osiedla radni osiedlowi mogą więc mieć.

Dlatego tak ważne jest, żeby wybrać do rad osiedli ludzi naprawdę zaangażowanych w życie swoich lokalnych społeczności. 26 kwietnia będzie na to właśnie czas. Jeśli jeszcze macie wątpliwości i pytania, dzisiaj i jutro organizowane są spotkania, na których w bardzo luźnej atmosferze można podyskutować i radach, przemaglować kandydatów, podjąć decyzję. Informacje organizacyjne o tych spotkaniach znajdziecie tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *