Dzieje się

Podwójne standardy w RM

foto: szczecin.gazeta.pl
foto: szczecin.gazeta.pl

Kilka dni temu media donosiły uprzejmie o wyroku sądu w procesie pomiędzy Baltic Contemporary – obecnym dzierżawcą Trafostacji Sztuki oraz Stowarzyszeniem Zachęta, które Trafostację chciało prowadzić. Nie zamierzam w ogóle wchodzić w kwestie konfliktu pomiędzy obiema stronami. Zastanowiło mnie coś zupełnie innego – stanowisko radnych Rady Miasta Szczecina…

Pani redaktor Jolanta Kowalewska w swoim artykule przypomniała, że już w lutym 2014 r. radni wyrażali niezadowolenie z działalności BC:

Duże zastrzeżenia co do prowadzenia Trafostacji przez BC w lutym tego roku mieli szczecińscy radni. Alarmowali, że spółka nie wywiązuje się z umowy, organizuje za mało wystaw i miasto powinno rozwiązać umowę.

Poszukałam chwilkę w Internecie i faktycznie – niektórzy radni mocno się zdenerwowali na dotychczasowego dzierżawcę Trafo.

– W mojej ocenie umowa miasta z zarządcą Trafostacji nie powinna być kontynuowana – uważa radna PO Judyta Lemm. Zarządca miał zrealizować około 400 wystaw, a zrealizował tylko 30 procent tego. Te liczby pokazują, że nie wywiązuje się z warunków umowy. Ponadto w sprawozdaniu pojawia się mnóstwo wydatków na usługi obce, w tym na doradców, których liczba nie jest adekwatna do liczby realizowanych przedsięwzięć.
No pięknie, wszak radni są od tego, żeby pilnować naszych miejskich pieniędzy, prawda? I sprawdzać, jak realizowane są umowy z Miastem. Tylko dlaczego ta weryfikacja jest wybiórcza???
Mamy przecież inne miejsce w mieście – Aleję Kwiatową. W lutym 2013 r. wybrano na dzierżawcę tego terenu i szklanego pawilonu firmę MAS. Jakie były zapowiedzi?
Dzierżawca proponuje wysoką jakość usług gastronomicznych, planuje program imprez kulturalno-plenerowych, w tym związanych z wydarzeniami organizowanych przez miasto – mówi Marta Kwiecień-Zwierzyńska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

W pawilonie mają odbywać się wernisaże, wystawy artystów lokalnych, krajowych i zagranicznych oraz także spotkania autorskie z twórcami kultury.

– Planowana współpraca z Centrum Informacji Turystycznej oraz instytucjami kultury stworzy możliwość organizowania wspólnych gier miejskich i wydarzeń promujących miasto – twierdzi Marta Kwiecień-Zwierzyńska. – Ponadto w pawilonie prowadzona będzie sprzedaż pamiątek związanych z miastem, m.in. nawiązujących do marki Floating Garden 2050.

No i co? Gdzie te wernisaże? Wystawy? Spotkania autorskie? Oj tam, oj tam. Kto by się czepiał… Przecież sam dzierżawca nie traci rezonu:

Dlaczego w szklanym pawilonie i wokół niego tak mało się dzieje?

– Nie zgadzam się z tą opinią. Meeting Point to nie tylko kawiarnia, ale przede wszystkim punkt informacji o mieście i jego atrakcjach wraz z dobrą kawą i przekąskami. Dodatkowo mamy mnóstwo pamiątek typowo ze Szczecina. Staramy się również jak najszybciej zagospodarować teren przed pawilonem, tak żeby mieszkańcy mogli wypić kawę w przyjemnych warunkach na dworze. Oprócz takich działań dbamy o kulturę, współpracujemy z 13 muzami przy projekcie Szczecin Art Meeting Point, czyli koncepcji stworzenia spójnej nowej strefy publicznej prezentacji projektów artystycznych w przestrzeni miasta, o czym informowały media w Szczecinie. Pierwszą część działań mogliśmy prezentować podczas Nocy Muzeów. Również studenci nie są nam obojętni, aktywnie uczestniczyliśmy w juwenaliach, a także pozytywnie układa nam się współpraca z organizacją studencką AIESEC, która organizuje u nas konferencje, a także grę miejską „Pociąg do biznesu”. W Szczecin Meeting Point jesteśmy otwarci na różnego rodzaju propozycje, często je wspieramy, ponieważ żadne działania kulturalne nie są nam obojętne.

Tylko dlaczego radnych tak bardzo razi „słaba” działalność Trafostacji, a nie drażni ich pustka i tumiwisizm (o, pardon: „otwartość na propozycje”) firmy MAS, która za grosze dostała dzierżawę Alei Kwiatowej? Przecież to taka sama sytuacja. I tylko standardy podwójne…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *