Dzieje sięNie tak dawno temu

Pogodno w obiektywie

maraton fotograficzny

W ubiegłą niedzielę po raz 7 Rada Osiedla Pogodno zorganizowała Maraton Fotograficzny. Konkurs zorganizowany został w 2 kategoriach wiekowych: dzieci do lat 10 oraz młodzież i dorośli. Razem z Weroniką postanowiłyśmy spróbować swoich sił i popatrzeć na świat przez obiektywy  aparatów fotograficznych. Było to nie lada wyzwanie!

maraton fotograficzny

Sam konkurs był świetnie przemyślany i zorganizowany. Uczestnicy zebrali się rano na Placu im. W. Pawłowskiego na szczecińskim Pogodnie. Tam, po rejestracji otrzymali mapki i pierwsze dwa tematy konkursowe. Zaczęło się niewinnie, bowiem jako pierwszą fotografować mieliśmy „Wiosnę w kolorze”, zaś drugim zadaniem był „Pchli targ”, który w tym właśnie miejscu również odbywał się tego samego dnia.

Po 2 godzinach, równo w południe, mieliśmy spotkać się na placu im. Jakuba Wujka. Czekał nas więc spacer przez przepiękne o tej porze roku Pogodno. Na miejscu otrzymaliśmy 2 kolejne tematy konkursowe – pierwszym z nich było „Rekonstrukcja historyczna (szczegół, portret)”, a kolejnym „Zaklęta motoryzacja”. Do pozowania dla tematu rekonstrukcji Rada Osiedla zaangażowała Grupę Rekonstrukcyjną Borujsko. Panie i panowie, w klimatycznych strojach z czasów wojny, wraz ze sprzętem bojowym, z iście anielską cierpliwością pozowali uczestnikom konkursu. Tuż obok zaparkowały dwa zabytkowe samochody i jeden lśniący motocykl. Posłużyły jako rekwizyty w kolejnym wyzwaniu dotyczącym motoryzacji.

Z placu poszłyśmy pieszo aż w okolice ul. Taczaka. Tam, w parku międzyosiedlowym, organizatorzy wyznaczyli kolejny punkt zbiorczy. Zanim przekazali nam ostatnie tematy, zostaliśmy poczęstowani ciepłą zupą, która przy przenikliwym momentami wietrze była jak zbawienie po kilku godzinach fotografowania. Po wspólnym posiłku dowiedzieliśmy się, że ostatnie dwa tematy konkursowe do zrealizowania na terenie Pogodna to „Z góry, z dołu, z boku” i „Ulica w obiektywie”. Dodatkowo, w ramach promocji piękna całego Szczecina, otrzymaliśmy dodatkowe zadanie „domowe” pod hasłem „Cuda na fasadach„. To ostatnie zdjęcie można było wykonać już po zakończeniu maratonu w dowolnie wybranym miejscu naszego miasta.

Dorośli musieli przesłać łącznie 7 zdjęć do Rady Osiedla – dzieci minimum 3. W zabawie mogli wziąć udział zarówno zawodowi fotografowie, jak i amatorzy. Ci ostatni dzielili się na dumnych i szczęśliwych posiadaczy lustrzanek, nierzadko wyposażonych w całkiem profesjonalny zestaw obiektywów oraz całkowitych laików, robiących zdjęcia najprostszymi aparatami fotograficznymi albo komórkami. Ja z moją córką ewidentnie przynależałyśmy do tej drugiej grupy, bowiem fotografia do tej pory była dla nas dodatkowym elementem wydarzeń czy wyjazdów, ale nigdy celem samym w sobie. Zastanawiałam się więc (i nadal ta wątpliwość mnie nie opuszcza), czy umożliwianie udziału w konkursie dla osób z tak różnym doświadczeniem, sprzętem i możliwościami technicznymi ma sens. Ale i tak postanowiłyśmy spróbować. Dzięki pięknemu słońcu nasze zdjęcia wyszły naprawdę nieźle, a ja mam dzięki Maratonowi całkiem spory zestaw własnych, autorskich tapet na komórkę i komputer 😀

Galerię naszych prac możecie ocenić sami 🙂

Zdjęcia Weroniki (lat siedem i pół)

Galeria moja (lat 18+) 😛

Jak widać, zwykły aparacik turystyczny bez wielkiego obiektywu i aparat w telefonie komórkowym dały sobie całkiem nieźle radę. Czy nasze zdjęcia znajdą uznanie w oczach jury? Nie mam pojęcia. Ale cieszę się, że spędziłam ten dzień razem z dzieckiem, wędrując po magicznych zakamarkach Pogodna i że poznałam wielu ciekawych, pozytywnie zakręconych ludzi. Radzie Osiedla Pogodno mogę tylko podziękować za profesjonalną organizację Maratonu, zaangażowanie i mnóstwo ciepłych emocji, którymi dzielili się z ludźmi dookoła. Dzięki Maratonowi niedziela była dla nas niezapomnianym dniem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *