Dzieje się

Pracownik czy przedsiębiorca?

Rząd postawił sobie za zadanie wprowadzenie zmian w życiu osób pracujących w naszym kraju. Nad zmianami w Kodeksie Pracy pilnie pracuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy i co jakiś czas zaskakuje nas nowymi pomysłami. A to chce skracać wymiar urlopu pracowniczego, a to majstruje przy urlopach na żądanie i aktywności w czasie urlopu, a to z kolei planuje zmiany w rodzajach umów. I tym ostatnim tematem mocno się zaniepokoiłam, bowiem dotyczy on całej rzeszy Polaków, w tym – mnie osobiście.

Dzisiaj możemy pracować na umowę o pracę (etatową), umowę cywilno – prawną (zlecenie lub o dzieło), a także prowadzić własną działalność gospodarczą. O szczególnych rodzajach zatrudnienia, takich jak kontrakty menadżerskie czy inne formy umów nie będę pisać, bo niepokojące zmiany dotyczą zasadniczo tych przywołanych wcześniej. Według planowanych zmian umowy cywilno – prawne zostaną zlikwidowane, zaś praca dzielić się będzie na etatową i nieetatową. Nieetatowa to dzisiejsza umowa zlecenie. Pojawiła się również propozycja, aby osoby, które dotychczas pracowały na podstawie umów cywilno – prawnych, jeśli nie przejdą na etat, zakładały działalność gospodarczą. Zatrudnienie nieetatowe bowiem ma dotyczyć wyłącznie osób, które pracują do 16 godzin w tygodniu.

Równolegle toczą się prace nad zmianami w obrębie przepisów dotyczących przedsiębiorców. Pojawi się możliwość prowadzenia tzw. działalności nierejestrowanej. W skrócie: jeśli nasz dochód nie przekroczy 1050 zł miesięcznie (połowa minimalnego wynagrodzenia), nie musimy rejestrować działalności. Jeśli dochód będzie wyższy, działalność już zakładamy.

Dlaczego takie rozwiązanie może okazać się problematyczne? Bowiem w Polsce funkcjonuje całkiem spora rzesza osób pracujących na umowach cywilno – prawnych, którzy nie są w stanie określić z góry, ile godzin przepracują i ile dochodu osiągną w danym miesiącu. Są to artyści, dziennikarze, nauczyciele i korepetytorzy, osoby świadczące domowe usługi pielęgnacji (manicure, fryzjer domowy), budowlańcy, opiekunowie, nianie, a także wiele innych profesji. Mnie osobiście taka zmiana może dotyczyć, bowiem od lat oceniam wnioski o dofinansowanie w różnych programach i funduszach. I w praktyce sprawa robi się mocno skomplikowana.

Przez lata wnioski oceniałam w oparciu o umowy zlecenie/o dzieło. Nigdy nie wiem, ile wniosków w danym roku dostanę do oceny. Wiele zależy od liczby składanych aplikacji, moich możliwości przerobowych (nie muszę się przecież zgłaszać do każdej Komisji Oceny), dostępności innych ekspertów czy oceniających, chęci danej instytucji do zatrudnienia mnie w roli oceniającego, wreszcie proponowanej kwoty wynagrodzenia i czasu jego wypłacania. W różnych latach różnie się to układało. Były okresy, kiedy nad wnioskami siedziałam nocami i weekendami, a zleceń było sporo. Były też lata, kiedy nabory nie odbywały się (na przykład w zeszłym roku nie mieliśmy naboru do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich) albo liczba wniosków dramatycznie spadała (widać różnicę pomiędzy poprzednim okresem programowania, gdy w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki aplikacji było całe mnóstwo, a tą unijną „7-latką”, gdy trudniejsze i ambitniejsze warunki realizacji projektów zniechęcają wnioskodawców). Czasem zgłaszałam się do danej Komisji, ale wniosków była ograniczona liczba, ekspertów sporo i w losowaniu nie byłam wybierana do oceny. Za każdym razem więc jest to ruletka.

Podobnie jest np. z korepetytorami – czasem mają zleceń na pęczki (bo zbliżają się egzaminy lub koniec semestru czy roku i oceny trzeba „wyciągać”), a czasem jest posucha. Dziennikarz może cieszyć się dużym zapotrzebowaniem na swoje materiały, a potem redakcje mogą mieć inne, ciekawsze oferty czy ciąć koszty i nie kupować danego dzieła. Pan hydraulik, murator czy elektryk w niektórych okresach biega z budowy na budowę, nie nadążając ze zleceniami, a w niektórych – nie pracuje wcale. Pracownicy sezonowi (na przykład w gastronomii) potrafią zarobić w sezonie spore pieniądze, korzystając z nich przez okres jesienno – zimowy. Ot, takie „uroki” życia freelancerów.

Jak zatem zmiany w przepisach mogą wpłynąć na pracowniczą aktywność? Zleceniodawcy będą musieli zatrudnić takie osoby na etacie – a to rodzi koszty stałe pracy. Dostaniemy więc mniej pieniędzy „do ręki”. Nie każdy też może być zatrudniony na kilku etatach równocześnie, a nawet jeśli mu się to uda – to dlaczego z każdego miałby odprowadzać kolejną składkę ubezpieczeniową? Możemy rejestrować działalność gospodarczą – ale ta wiąże się również z opłacaniem składki ZUS, ewentualnymi kosztami prowadzenia księgowości i obowiązkami sprawozdawczymi do rozmaitych urzędów. Możemy wreszcie uznać, że korzystamy z dobrodziejstw działalności nierejestrowanej. Ale w moim przypadku jest to trudne, bowiem mimo wykonywania oceny na przełomie kilku miesięcy wynagrodzenie zwykle dostaję hurtem, kiedy dany zleceniodawca zakończy cały proces oceny i zbiorczo wypłaca należność. A wtedy mogę się pożegnać z warunkiem nieprzekraczania 1050 zł dochodu miesięcznie. Innymi słowy, za pracę wykonywaną dorywczo w okresie styczeń – marzec wynagrodzenie dostanę w lipcu (zdarzało się!) i przekroczę limit miesięczny.

Czy specjaliści pracujący nad zmianami w KP przewidzieli takie problemy? Pewnie nie. Zakładam, że chcą dobrze, żeby ograniczyć nadużywanie umów cywilno-prawnych czy zmuszania pracowników do zakładania działalności, choć ci powinni być pracownikami etatowymi. Tak, to jest ogromny problem na naszym rynku pracy. Ale przy okazji tych dobrych chęci możemy uzyskać efekt przeciwstawny – część „freelancerów” przejdzie do szarej strefy. Oficjalnie zarabiać będą mniej niż połowę minimalnego wynagrodzenia, reszta pójdzie „pod stołem” i bez podatku. Część – tak jak ja – zapewne zaprzestanie wykonywania dodatkowej pracy. Przez to zmniejszą się również dochody państwa z tytułu odprowadzanych do tej pory podatków. Czy uda się to zrekompensować większą liczbą pracowników etatowych? Wątpię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *