Stulecie Winnych. Historia jednej rodziny

Stulecie Winnych to 3-częściowa trylogia opisująca losy jednej rodziny na przestrzeni wieku. W każdym pokoleniu w rodzinie Winnych trafiają się silne charaktery, głównie kobiece. Powieść opisuje losy z punktu widzenia wybranych kilku członków rodziny, umiejętnie wplatające je w najważniejsze wydarzenia historyczne w przedwojennej i powojennej Polsce.

Autorce sagi, Ałbenie Grabowskiej, udało się w bardzo umiejętny sposób połączyć wartką i lekką opowieść o życiu konkretnych osób z opisami sytuacji społecznej w kraju. Dzięki powieściom możemy poczuć, co przeżywały przeciętne rodziny o różnym statusie materialnym, pochodzeniu, wykształceniu czy życiowym dorobku. Język, jakim posługuje się Grabowska, jest żywy, plastyczny i pozwala na skupienie się na akcji, zamiast na samym tekście. Chyba każdy czytelnik znajdzie w powieści postać, z którą mógłby się utożsamić i za której losy trzymać kciuki (lub przeciwnie – życzyć jej źle, jeśli to wyjątkowo czarny charakter). Grabowska osiągnęła efekt rzadko spotykany – przez 3 książki potrafi przyciągnąć i utrzymać czytelnika w poczuciu zaciekawienia i emocjonalnego zaangażowania w losy Winnych.

Ponieważ z dobrej literatury można zrobić coś więcej, na bazie sagi powstał już serial realizowany przez TVP, a także pozycja pod tytułem „Stulecie Winnych. Notes kulinarny”, w którym – jak wskazuje wydawca – „znajdziecie przepisy na staropolskie potrawy jadane na Mazowszu w pierwszych dekadach XX wieku i na kultowe potrawy z „chudych” lat PRL-u. Nie zabraknie również włoskich inspiracji przywiezionych prawie 90 lat temu przez Guida z dalekiej Sycylii oraz wspaniałych tradycyjnych przepisów na Wielkanoc i Boże Narodzenie”. Najciekawszym jest jednak pierwowzór, czyli oryginalna saga o rodzinie, której po cichu chciałoby się być częścią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Post

Dobra pasta nie jest zła

Kilkanaście dni temu trafiłam na serię ciekawych nowości wydawniczych w ProMedia, czyli najnowocześniejszej bibliotece miejskiej w Szczecinie. W kolekcji pt. „kupujemy przed końcem roku sporo nowych książek, bo mamy budżet

Zapomniana Małgorzata

Ta recenzja będzie o Małgorzacie. Nie, nie tej od Mistrza. Ale równie ważnej postaci, choć w pełni historycznej. O Małgorzacie Tudor i współcześnie jej żyjącym Katarzynie Aragońskiej i Marii Tudor.

Sprytna Pani Hanka

Lubię wracać do klasyki. Nie zawsze musi to być kanon wieszczów z gatunku Mickiewicza czy Sienkiewicza. Lubię sięgać po lektury łatwe i przyjemne, traktując czytanie jako sposób na rozrywkę, odpoczynek