Dzieje sięPatrzymy w przyszłość

Urlop? Jaki urlop? :)

Wywiad

Teoretycznie wczoraj zaczęłam urlop. Jedni urlop spędzają na „plażingu”, inni wykorzystują na remont mieszkania, a ja? Ja robię to, co lubię najbardziej. Intensywnie myślę, co by tu zrobić, żeby było nam trochę lepiej i namawiam innych do aktywności 🙂

foto: wiadomosci.ngo.pl
foto: wiadomosci.ngo.pl

27 i 28 czerwca w Kołobrzegu odbywało się Forum Inicjatyw Pozarządowych. To spotkanie społeczników z całego województwa pod słusznym hasłem: „Nic o nas bez nas”. Celem dwudniowego spotkania było wypracowanie strategii rozwoju organizacji pozarządowych dla naszego województwa. Dodatkowo, organizatorzy zaproponowali szereg spotkań, prelekcji i dyskusji na tematy ciekawe dla sektora społecznikowskiego. Jednym z tematów poruszanych w trakcie paneli było zagadnienie: „Obojętność, impotencja, abstynencja, zaangażowanie – wokół roli organizacji pozarządowych w polityce lokalnej. Co gdyby aktywiści rządzili gminą?”. W gronie panelistów znalazłam się również ja – jako przykład aktywistki, która uważa, że w zarządzanie gminą MUSZĄ być włączeni społecznicy i działacze z NGO. Niestety, terminy nam się nie zgrały. W piątek wieczorem musiałam już ruszać w drogę do Krakowa. Ustaliliśmy zatem, że w dyskusji panelowej będę uczestniczyć… wirtualnie 🙂 W czwartek popołudniu nagraliśmy wywiad, który miał być potem puszczony w trakcie panelu.

Dostałam szereg trudnych pytań na temat łączenia działalności społecznej i politycznej, ale takie pytania padają dość często. Ja jestem zdania, że te dwa rodzaje aktywności da się łączyć, jeśli celem nadrzędnym jest pozytywna zmiana naszej rzeczywistości. Mamy obecnie taki system władzy i dochodzenia do niej, że samym społecznikom – w pojedynkę lub w mniejszych grupkach – jest bardzo trudno się przebić. Szczególnie w większych miastach. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest, aby społecznicy odrzucili ten sztuczny podział na „nas”: dobrych rycerzy, społeczników – i „ich” – niedobrych polityków. Ważne, żeby te dwie grupy spotkały się w połowie drogi i aby politycy słuchali społeczników. Tych ludzi, którzy najlepiej wiedzą, co się dzieje „tam na dole, w prawdziwym życiu”. Ja mam takie szczęście od pewnego czasu, że spotykam polityków, którzy chcą słuchać. Może to nadchodzące wybory, a może faktycznie zrozumienie, że społecznicy potrafią realnie szacować potrzebę zmian i zmiany te wdrażać. I mam nadzieję, że jak najwięcej społeczników będzie zapraszanych do współrządzenia, a jednocześnie ludzie – wyborcy – zrozumieją, że nie trzeba wybierać tylko polityków do władzy. Że warto społecznikom zaufać.

zachodniopomorskie_liderki

Kolejnym ciekawym wydarzeniem, w którym będę brać udział w wolnym czasie, są warsztaty dla aktywnych kobiet z województwa zachodniopomorskiego. Klub SEL realizuje projekt „Zachodniopomorskie Liderki” – skierowany do pań z 10 powiatów naszego regionu. Będą one miały możliwość wzięcia udziału w 4 warsztatach w trakcie 2 dni szkoleniowych: warsztacie aktywności społecznej, warsztacie liderskim, warsztacie z zakresu marketingu politycznego oraz warsztacie komunikacji dla liderek. Ja będę prowadzić pierwsze zajęcia – z aktywności społecznej. Porozmawiamy o tym, jak działać społecznie i skutecznie, jak finansować działalność społeczną, jak prowadzić ją w pełni profesjonalnie i z sukcesem.

Znane są już terminy 5 warsztatów:

  • 5-6.07.2014 Szczecin
  • 7-8.07.2014 Łobez
  • 12-13.07.2014 Świnoujście
  • 24-25.07.2014 Szczecinek
  • 9-10.08.2014 Koszalin

Formularz zgłoszeniowy znajdziecie TUTAJ. Zapraszam wszystkie aktywne kobiety – niech moc będzie z nami!!! 🙂

źródło: netcamp.pl
źródło: netcamp.pl

I trzecia inicjatywa, w którą będę zaangażowana w najbliższych dniach – kolejne spotkanie pod egidą szczecińskiego TechKlubu. 2 miesiące temu pisałam o pierwszym spotkaniu tej inicjatywy, która wspiera aktywnie organizacje pozarządowe ze Szczecina. TechKlub to comiesięczne spotkania NGOsów, przedstawicieli lokalnego biznesu, samorządu i świata nauki. Na spotkaniach zebrani dyskutują na temat technologii i tego jak można je wykorzystywać, aby praca we własnej organizacji stawała się lepsza i wydajniejsza.

Ponieważ w wakacje oficjalnie TechKluby w całej Polsce nie prowadzą spotkań, organizatorzy szczecińskiej inicjatywy wpadli na pomysł, aby spotkać się w bardzo luźnej atmosferze na ognisku na Głębokim. 4 lipca o godzinie 17 na Polanie Harcerskiej rozpocznie się I Szczecińskie TechnOgnisko. W luźnej atmosferze, na kocach pojawią się eksperci, do których będzie można się dosiąść i porozmawiać o interesujących nas zagadnieniach. Lista aktywnych pasjonatów, którzy dzielić się będą swoją wiedzą, prezentuje się bardzo ciekawie:

• Krzysztof Czubak – crowfunding
• Dorota Korczyńska – fundusze dla NGO
• Paweł Żebrowski – transfer technologii
• Maciej Jankowski – start-upy
• Marzena Zasińska-Igła – proste strony oraz promocja www
• Rafal Malujda – aspekty prawne
• Jan Karpierz – rozwój NGO
• Tomasz Woźniak – open source

Organizatorzy zapraszają również rodziny wraz z dziećmi – zorganizowany będzie bowiem kreatywny „kocyk dla dzieci” 🙂

Organizatorem wydarzenia jest Netcamp, a także Sektor 3 Szczecińskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, Klaster ICT Pomorze Zachodnie, cdrs.pl, Technopark Pomerania, SZLUUG, Fundacja Aegis oraz Top 500 Innovators.

To jak? Zabieramy własną wałówkę, otwarte głowy, dobre humory i ruszamy na Polanę Harcerską? Ja na pewno będę na Was tam czekać i już liczę na ciekawe i inspirujące dyskusje o tym, skąd brać środki na działania społeczne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *