Dzieje sięPatrzymy w przyszłość

„W zdrowym ciele zdrowy duch”

Stowarzyszenie „Rodzice dla Szczecina”, które mam ogromną przyjemność współtworzyć i współprowadzić, zaangażowało się niedawno w nową inicjatywę. W partnerstwie merytorycznym z Uczniowskim Klubem Sportowym „Błękitna” przygotowaliśmy przedsięwzięcie pod nazwą „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Pomysł znalazł uznanie w oczach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zdobywając wsparcie w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

UKS BłękitnaNa podstawie badań naukowców wiemy, że w Polsce dzieci już od najmłodszych lat obarczone są ryzykiem nadwagi i otyłości. Rodzice często nie wiedzą, jak sobie z tym problemem poradzić. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych problemem otyłości wzrosła aż 3-krotnie! W naszym województwie też nie jest łatwo – badania przeprowadzone na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym wykazały, że wśród dzieci w wieku 7-9 lat nadwaga i otyłość wystąpiła u ok. 20% przebadanych dzieci. Aż 58% dzieci stwierdziło, że nie jest zadowolonych ze swojej sylwetki. Dodatkowo, pojawiają się wśród nich problemy ze wzrokiem, które spowodowane są zbyt częstym oglądaniem telewizji lub korzystaniem z komputera.

Dodatkowo, Instytut Badań Edukacyjnych wskazuje na liczne problemy z biernym sposobem czasu przez dzieci. W 2014 r. IBE opublikował raport, z którego wynika, że uczniowie podstawówek najczęściej w wolnym czasie oglądają telewizję. Aż 70% chłopców i 61% dziewczynek jako kolejną najczęstszą aktywność w wolnym czasie wskazało korzystanie z komputera (w tym Internetu). 33% uczniów podstawówek i 21% uczniów gimnazjów uważa, że zajęcia sportowe w szkołach są nudne i nieaktrakcyjne. Na ten problem z kolei w swoich raportach wskazywała Najwyższa Izba Kontroli. W efekcie dzieci nie chcą uczestniczyć w zajęciach sportowych, co powoduje pogorszenie ich stanu zdrowia, zwiększone ryzyko otyłości i nadwagi, kłopoty ze wzrokiem, kręgosłupem, odpornością na choroby.

To tylko niektóre problemy, które wspólnie z UKS Błękitna zidentyfikowaliśmy. W odpowiedzi na nie przygotowaliśmy projekt „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Co chcemy zrealizować w ramach projektu?

  1. Zapewnić dzieciom ciekawe, atrakcyjne, rozwijające zajęcia sportowe
  2. Rozwijać ich umiejętności sportowe i społeczne poprzez udział w zajęciach, pokazach, zawodach
  3. Popularyzować sport w ogólności i gimnastykę artystyczną w szczególności podczas dni otwartych, imprez zewnętrznych, pokazach sportowych w szkołach i przedszkolach w Szczecinie i okolicach
  4. Rozwijać zainteresowanie rodziców i dzieci aktywnością sportową i społeczną
  5. Wzmocnić umiejętności społeczne naszych podopiecznych – umiejętność pracy w grupie, stosowanie zasady fair play, aktywne reprezentowanie lokalnej społeczności podczas zawodów w całym kraju i poza nim

rdsUdało nam się w ramach projektu zorganizować dzieciom dwa zgrupowania, podczas których dziewczynki rozwijały swoje umiejętności sportowe i przygotowywały się do kolejnych zawodów. Godnie zaprezentowały się na dotychczasowych zawodach, dzięki czemu o gimnastyce artystycznej robi się coraz głośniej.

Wzięliśmy aktywny udział w akcji promującej zdrowie i aktywny tryb życia podczas dorocznego spotkania organizacji pozarządowych „Pod Platanami”. Jeszcze w czerwcu prowadzić będziemy podobne działania podczas Dnia Otwartego w Klubie. Po wakacjach organizować będziemy kolejne akcje zmierzające do zapewnienia zdrowego i aktywnego trybu życia nie tylko zawodniczek UKS Błękitna, ale i innych dzieci z regionu. Bo w zdrowym ciele zdrowy duch!

 

2 thoughts on “„W zdrowym ciele zdrowy duch”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *