Dzieje sięPatrzymy w przyszłość

Wielka waga naszych dzieci

Portal statystyczny Biqdata opublikował niedawno wyniki ciekawych badań dotyczących kondycji sportowej polskich dzieci. Temat niejako „na czasie”, ponieważ trwa olimpiada w Rio. Jak wyglądają nasi potencjalni, przyszli olimpijczycy? Słabo, bardzo słabo. Z możliwościami sportowymi naszych dzieci nie jest dobrze…

Portal Biqdata zebrał i opracował 30 lat badań prowadzonych Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie. Jak się okazuje, polskie dzieci wolniej biegają niż 30 lat temu, ważą więcej niż ich rówieśnicy sprzed lat i dużo gorzej radzą sobie z takimi ćwiczeniami jak skłony, wiszenie na drążku czy skok w dal. Dużo złego zrobiła zmiana sposobu odżywiania polskich rodzin. Wiele zapewne problemów przysporzyła zmiana preferencji spędzania wolnego czasu – dzieci z podwórkowego trzepaka przeniosły się przed komputery i tablety. Popularne kiedyś „klepiska” do piłki nożnej zostały zastąpione często przez bardziej profesjonalne orliki, na które można wejść najczęściej tylko wtedy, kiedy dostępny jest animator. A to już nie jest taka łatwa sprawa…

Sporo problemów z infrastrukturą sportową mają też szkoły – baseny czy sale gimnastyczne po latach wymagają remontów, na które gminy nie mają pieniędzy. W efekcie dzieci spędzają czas przeznaczony na wychowanie fizyczne na ćwiczeniach na korytarzu albo w klasie.

Zajęcia pozalekcyjne organizowane przez stowarzyszenia lub inne podmioty prywatne zapełniają nieco tę lukę. Taką próbą wsparcia dzieci są działania, które prowadzi Uczniowski Klub Sportowy „Błękitna” w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Rodzice dla Szczecina. W czerwcu pisałam o zgrupowaniach sportowych, które zorganizowaliśmy dla dziewczynek uczęszczających do Klubu i o zawodach, w których z dużym powodzeniem brały udział. Od tamtej pory wydarzyło się dużo więcej. 9-latki wzięły udział po raz pierwszy w nowym składzie układu zbiorowego w zawodach o Puchar Prezesa Polskiego Związku Gimnastycznego w Poznaniu. Na 9 startujących drużyn zajęły 5 miejsce. Wystartowały również w indywidualnych zmaganiach, zajmując bardzo dobre lokaty. Równolegle starsze zawodniczki wystartowały w Międzynarodowym Turnieju we Wrocławiu, zdobywając medale i świetnie punktowane miejsca.

W czerwcu odbyły się również zawody klubowe dla najmłodszych zawodniczek – 7-10-latek, w których dzieci miały okazję pokazać swoje umiejętności w układach tanecznych, ze skakankami, obręczami i piłkami. Dla dzieci z grup rekreacyjnych zostały zorganizowane specjalne pokazy. Dziewczynki w nowych, kolorowych strojach gimnastycznych mogły pokazać rodzicom, dziadkom i zgromadzonym sympatykom gimnastyki, czego nauczyły się przez ostatni rok zajęć. A nauczyły się naprawdę wiele! Miło było również obserwować licznie przybyłych mieszkańców Szczecina, którzy oklaskiwali i dopingowali wszystkie dzieci. Na koniec roku szkolnego dziewczęta z „Błękitnej” wystartowały w Olimpiadzie Gimnastycznej, gdzie zdobyły medale i fantastyczne miejsca. Teraz ponad 40 dzieci trenujących w Klubie, po wakacyjnym odpoczynku, trenuje na obozie sportowym w Mrzeżynie.

Dużym wsparciem są dla nas środki z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, które otrzymaliśmy w ramach projektu „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Mogliśmy sfinansować najmłodszym dzieciom piękne, kolorowe stroje, w których już kilkakrotnie pokazały się na otwartych występach. Sfinansowaliśmy też koszty wyjazdów na zawody i turnieje. Dzieci otrzymały nagrody za dotychczasowe postępy i zaangażowanie w ćwiczenia. Na obozie dziewczynki otrzymały jednolite stroje, dzięki którym z daleka wszyscy rozpoznają zawodniczki – gimnastyczki. Mogą również korzystać z masaży, wyjazdu do aquaparku i wizyty teatru. Od września zaczynamy kolejne przedsięwzięcia, które mają dalej rozwijać fizycznie dzieci i motywować ich do aktywności. Mając przed oczami wyniki badań z Biqdata widzimy, że trzeba takie działania prowadzić.

Logo_UM_SzczecinDodatkowo, dzięki wsparciu merytorycznemu pracowników Urzędu Miasta Szczecina udało nam się wystartować w dodatkowym konkursie na tzw. wkłady własne do projektów. Nasz projekt znalazł uznanie komisji oceniającej wnioski i otrzymaliśmy dodatkowe środki na uzupełnienie naszych działań. Dzięki środkom Gminy Miasto Szczecin uda nam się zorganizować jeszcze jedno zgrupowanie dla dziewczynek na początku roku szkolnego, sfinansować kolejne wyjazdy na zawody i turnieje, w których dzieci tak chętnie biorą udział i zakupić ciekawe nagrody na koniec roku, kiedy mikołajkowo podsumujemy pracę i zaangażowanie tych młodszych, i tych starszych „artystek”. Mamy nadzieję, że takie wsparcie przyda się również rodzicom, którzy najlepiej wiedzą, ile kosztuje ich zaangażowanie dzieci w sport. Wspólnie działamy, by nasze dzieci mogły być wysportowane i aktywne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *