Dzieje się

Wybierz mądrze, a nie będziesz żałować!

foto: szczecin.gazeta.pl
foto: szczecin.gazeta.pl

Uniwersytet Szczeciński to moja Alma Mater. Złośliwcy twierdzą, że to uczelnia kształcąca głównie bezrobotnych, ja jednak widzę, że rzeczywistość na US ciągle się zmienia. I nie chodzi mi o infrastrukturę, ale o tworzenie nowych – interesujących kierunków.

Zawsze zastanawiałam się, dlaczego Szczecin, który leży tak blisko Skandynawii, kompletnie tego faktu nie wykorzystuje. Może brak jest odpowiednio przygotowanych, interesujących dla naszych sąsiadów kadr? Władze Wydziału Filologicznego mają chyba podobne odczucie, ponieważ uruchomiły właśnie nowy kierunek – skandynawistykę. Moim zdaniem – strzał w 10! Właśnie teraz trwa nabór maturzystów na uczelnie wyższe, więc warto się nad tą ofertą pochylić.

Studia skandynawskie na US mają charakter interdyscyplinarny. Oznacza to w praktyce, że studenci nie będą uczyć się tylko jednego języka obcego (na dzisiejszym rynku pracy to często nie wystarcza). Na tych studiach będzie można uczyć się języka norweskiego, a także dodatkowo jednego z języków obszaru Morza Bałtyckiego, np. języka rosyjskiego lub szwedzkiego. Co istotne, dodatkowo studenci będą zdobywać interdyscyplinarną wiedzę, między innymi o kulturze, geografii, prawie, historii, ekonomii krajów skandynawskich, szczególnie Norwegii. Wiedzę tę będą zapewniać inne wydziały US, m.in. Wydział Prawa i Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.

Studenci skandynawistyki będą też w trakcie studiów wybierać odpowiednie dla nich specjalizacje w jednym lub dwóch wybranych specjalnościach, np. skandynawistyka z ekonomią, skandynawistyka z prawem/historią, skandynawski w handlu, skandynawski w kontaktach biznesowych. Widać zatem, że oferta jest bardzo konkretna i praktyczna.

Kiedy ja zaczynałam studia, oferta US była nieco inna. Dzisiaj pewnie skusiłabym się właśnie na te studia. Jednak dla tych z nas, którzy studia mają już za sobą, Wydział Filologiczny przygotował również dodatkową ofertę – podyplomowe studia skandynawskie.

Studia te rozpoczną się w październiku 2014 r. i potrwają 3 semestry. Jak informuje nas strona WF US:

Zajęcia będą prowadzone przez pracowników naukowych Uniwersytetu Szczecińskiego i Uniwersytetu w Nesnie (Nesna University College, Norwegia) oraz praktyków biznesu, którzy dzielić się będą ze słuchaczami swoją wiedzą i doświadczeniem. W programie studiów znajdą się takie przedmioty, jak:

·         Realioznawstwo skandynawskie
·         Wybrane zagadnienia z kultury norweskiej
·         Komunikacja międzykulturowa
·         Negocjacje na pograniczu kultur i języków
·         Strategie językowe w biznesie
·         Przedsiębiorczość w Skandynawii
·         Ekonomiczne uwarunkowania krajów skandynawskich
·         Podstawy prawa skandynawskiego

Słuchacze będą kształcić się w dwóch grupach językowych: język norweski z językiem szwedzkim lub rosyjskim. Zajęcia – językowe i tematyczne – prowadzone będą przez pracowników naukowych Uniwersytetu, Norwegów i praktyków z danej dziedziny. US planuje też organizację szeregu spotkań, warsztatów, konferencji międzynarodowych, sympozjów naukowych,  wspólnych wyjazdów specjalistycznych i organizacji wspólnych z Norwegami projektów.

Ja mam zaplanowane wydarzenia i aktywności na najbliższe pół roku. Gdyby nie to, zapisałabym się chętnie na te studia. Ale kto wie – może od przyszłego roku uda mi się dostać na Skandynawistykę? Wam bardzo polecam. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Może dzięki temu kierunkowi, wykształceniu mieszkańców Szczecina i regionu (a może i całej Polski) uda nam się stworzyć tutaj silny ośrodek współpracy i kontaktów społecznych, gospodarczych i politycznych z krajami skandynawskimi? Szczecin na pewno na to zasługuje i ma ogromny potencjał – póki co, niewykorzystany. Mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *